Motto tygodnia: Zrozumcie to wreszcie – ktoś może was wyhuśtać w areszcie.

GOŚKA DANISZEWSKA rozkwita w zachwytach. I to zachwycił ją mężczyzna, na którego do tej pory patrzyła niechętnie. Może nawet z obrzydzeniem. A teraz! Tylko wzdycha. AGNIESZKA WOŁK-ŁANIEWSKA nic z tego nie rozumie, ale przywykła do dziwactw i jak zwykle traktuje swoją rozmówczynię z lekkim pobłażaniem, zważywszy na jej podeszły wiek. A poza tym jest w Moskwie.

Daniszewska: – A co ty tam robisz, w tym siedlisku zła?

Wołk-Łaniewska: – Głównie marznę. Psiakrew, zapomniałam już, jak wyglądają prawdziwe zimy i, szczerze mówiąc, jest to wiedza, bez której bym się mogła obejść. A poza tym przyjechałam odwiedzić towarzysza Lenina, bo zaraz go zabiorą.

– Kto? Dokąd?

– Do prania. Albowiem zbliża się setna rocznica Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej i Lenin musi być jak nowy. Co prawda czytałam gdzieś, że ich jest trzech, w tym dwóch to bezpańskie trupy leninopodobne, wynalezione w kostnicach w różnych zakątkach imperium, ale w to nie wierzę. W najlepszych czasach ponad dwustu naukowców pracowało nad zachowaniem towarzysza Lenina dla potomności, przy okazji wynajdując wiele rzeczy pożytecznych dla żywych, np. technikę pozwalającą na przepływ krwi przez nerki dawcy podczas transplantacji. Obecnie naukowców jest tylko pięciu, ale trzeba przyznać, że robią znakomitą robotę, jak by powiedzieli Amerykanie.

– Ciekawe, kto za to płaci.

– Państwo. Na początku lat 90. na chwilę zabrali im finansowanie, ale grupa mauzoleumowa przetrwała na dotacjach prywatnych aż do czasu, gdy nowa Rosja doszła do ładu ze swoją historią i teraz znowu jest jak powinno. A z okazji rocznicy planowana jest wielka kampania „Rewolucja na żywo”, w której na bieżąco, choć ze stuletnim opóźnieniem, bohaterowie wydarzeń z 1917 r. będą twittować…

– Kto będzie twittować?

– A wszyscy z hasztagiem #1917LIVE. Mikołaj II, Lenin, Stalin, Trocki…

– Mężczyzna siłacz! Mężczyzna, który ruszył kulę ziemską!

– Lenin czy Stalin?

– No wiesz co?!

– Kopernik?

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.