Motto tygodnia: Ale draka! Afera Piebiaka!

Zobowiązania produkcyjne

numer 31/2017

Czyn partyjny wyrazem poparcia dla kraju, rządu i prezesa PiS.

Pół wieku temu, gdy zbliżała się jakaś ważna politycznie rocznica, z całego kraju na ręce władz spływały deklaracje uczczenia jej czynem. Dziś sytuacja zmieniła się o tyle, że zobowiązania takie podejmują najpierw czynniki partyjno-państwowe.

Ponieważ ich waga jest różna, postanowiliśmy stworzyć ranking czynów produkcyjnych ludzi dobrej zmiany. Do 100-lecia niepodległości jeszcze kilkanaście miesięcy.

 

Konstytucja

„Wierzę w to, że taką konstytucję, która będzie czerpała z dorobku 226 lat od Konstytucji Majowej, z dorobku prawie 30 lat od 1989 roku i z dorobku 20 lat obowiązywania konstytucji z 1997 r. jesteśmy w stanie jako społeczeństwo stworzyć i że będzie to konstytucja na miarę 100-lecia niepodległości, na miarę wolnej Rzeczypospolitej” – rozpoczął licytację Andrzej Duda.

A ponieważ zrobił to bez uzgodnienia z prezesem, popełnił falstart. Po początkowej burzy medialnej wokół konstytucyjnych zamysłów Dudy zrobiła się cisza. Zaś 2 weta stanowiące próbę wybicia się prezydenta na niepodległość powodują, że do pomysłu uczczenia konstytucją 100-lecia bez zaborców będą wracali tylko wkurwieni na Dudę publicyści.

 

Paszport

„Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. Zapraszając Polaków do wspólnego zaprojektowania nowego paszportu, chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski” – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przed Komendą Główną Straży Granicznej, która mieści się pod adresem al. Niepodległości 100 w Warszawie. A mówił to, bo zainaugurował kampanię „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”.

I teraz każdy Polak może mieć wpływ na to, jakich 6 obrazków znajdzie się na sześciu z 19 wizowych stron dokumentu służącego do przekraczania granicy UE.

13 stron jest już zaklepanych. Będzie na nich orzeł biały, zdjęcie powstańców śląskich, odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Grób Nieznanego Żołnierza, fotka z Bitwy Warszawskiej, odznaka z powstania wielkopolskiego i order Virtuti Militari. No i główki: Paderewskiego, Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa i Korfantego. Jest też obrazek, który powinien przypaść do gustu szczególnie pogranicznikom ukraińskim – kaplica z Cmentarza Orląt Lwowskich.

Udział obywateli w projektowaniu paszportu ma się sprowadzić do głosowania w internecie, którymi z 13 propozycji Błaszczaka Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. ma zapełnić 6 wolnych stron.

Do wyboru są m.in. ks. Skorupko, antysemita Haller, ofiara antysemity Narutowicz i pierwsza Polka w stopniu generała Maria Wittek. Nie ma Ignacego Daszyńskiego. Jest za to Ostra Brama w Wilnie, która, jak wygra, na pewno ucieszy Litwinów, tak jak nas cieszyłby obrazek gdańskiego Dworu Artusa w paszporcie niemieckim.

„Dokument będzie posiadał pierwiastek wspólnoty polskiej, narodowej, będzie elementem polityki historycznej, patriotycznej i cywilizacyjnej państwa polskiego. Będzie to dokument, z którego rzeczywiście będziemy dumni”– wyjawił Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, który najwidoczniej dumny z drukowanego teraz paszportu nie jest.

 

100 pomników historii

„Chcemy przyspieszyć nadawanie tytułów Pomników Historii. Przed obchodami stulecia niepodległości chcemy dobić do setki” – wyjawił mediom wicepremier Piotr Gliński, po tym jak prezydent dopisał ostatnio do tej listy 10 kolejnych pozycji.

Przez 23 lata na zaszczytne miano załapały się takie obiekty jak katedry w Gnieźnie i Fromborku, Jasna Góra, pole bitwy pod Grunwaldem, zamek w Malborku, kopalnia soli w Wieliczce oraz stare miasta w Gdańsku, Krakowie, Toruniu i Zamościu. W sumie poprzednicy Dudy nadali status Pomników Historii 60 miejscom i obiektom.

Zbliżająca się rocznica zintensyfikowała działania resortu kultury. Widać to po obiektach, które namaścił ostatnio Duda. A są wśród nich tak niezwykle istotne historycznie i architektonicznie budowle jak katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy albo kościół pw. Nawiedzenia NMP w Klępsku. Nie wspominając już o „założeniu rezydencjonalno-urbanistycznym w Rydzynie”.

Do rocznicy niepodległości zostało 15 miesięcy. Aby dojść do setki, ludzie Glińskiego muszą na chybcika znaleźć 30 „obiektów i zespołów obiektów o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej oraz o dużym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju”. Proponujemy piękny swą prostotą budynek byłego KC byłego PZPR przy ul. Nowy Świat w Warszawie.

 

Całość na łamach

Wasze komentarze 6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.