Motto tygodnia: Ele-mele-dudki, dudki-ele-mele, zastrajkują nauczyciele.

Patrzę na was z wielkim wzruszeniem w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska młodzież jest razem, śpiewa pieśni, modli się, tworzy, buduje wspólnotę, a nad nimi powiewają biało-czerwone sztandary. Jakże bardzo wam za to dziękuję. (…) Ale proszę też, byście ich używali. Byście te nasze biało-czerwone barwy, tak drogie, eksponowali wtedy, kiedy są ważne momenty – dla was, dla naszej ojczyzny, dla naszej historii i tożsamości – także w tych chwilach, kiedy się modlimy. (…) Pan Bóg z nieba patrzy na was i uśmiecha się. I cieszy się, że jesteście razem. I chcę was zapewnić: cieszy się także Rzeczpospolita”.

Andrzej Duda, Lednica, 2 czerwca

 

Kościół dziękuje Bogu za niepodległą Polskę i za każdego człowieka, który w niej jest niepodległy, bo każdy człowiek, który w tym kraju przeżywa swoją wolność, jest nie tylko obywatelem Polski, ale jest także obywatelem Królestwa Bożego.

dalej Duda

 

Uroczystość Bożego Ciała dała podstawy do tworzenia nowoczesnego narodu polskiego w XIX wieku. Głównym narzędziem budowania nowoczesnego narodu w tamtym czasie było państwo. Polacy byli pozbawieni tego instrumentu, ale był Kościół katolicki. Gdyby nie Kościół katolicki, gdyby nie codzienne duszpasterskie zmagania się z rzeczywistością w przestrzeni publicznej, to być może byśmy nie pozostali narodem przez tak długie lata zaborów. Boże Ciało to część polskiej tożsamości.

prof. Jan Żaryn, wPolityce.pl, 31 maja

 

Całość na łamach

Wasze komentarze 6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.