Motto tygodnia: Ale draka! Afera Piebiaka!

ico-1
Autor: JAN

Prymas Polski ks. Wojciech Polak mianował delegata i duszpasterza do spraw pomocy ofiarom nadużyć seksualnych popełnianych przez lubieżnych i rozwiązłych duchownych. Funkcję delegata powierzył ks. Wojciechowi Rzeszowskiemu, a na duszpasterza ofiar wyznaczył ks. Dariusza Larusa. Ponadto prymas Polak nakazał wszystkim biskupom diecezjalnym wyznaczyć jak najszybciej delegatów i duszpasterzy dla ofiar nadużyć seksualnych, tak by w czasie marcowych obrad Konferencji Episkopatu Polski biskupi mogli dyskutować o zadaniach wyznaczonych kapłanów. Z informacji dobiegających z Gniezna episkopat zamierza uruchomić kilka ośrodków pomocy dla ofiary nadużyć seksualnych. Osoby pokrzywdzone, wykorzystane seksualnie przez księży, czy to w przeszłości czy obecnie, uzyskałyby w nich odpowiednią informację odnośnie procedur, a także poradę prawną i psychologiczną – zapowiedział prymas Polak. Przypomnijmy, że dopiero od dopiero od 2001 r. biskupi są zobowiązani do informowania Stolicy Apostolskiej o przestępstwach na tle seksualnym popełnianych przez duchownych. Z niepełnych i nieoficjalnych danych gromadzonych przez polski Kościół wynika, że od 2010 do 2013 r. zaledwie 19 księży zostało skazanych za czyny seksualne z małoletnimi.

 

Lubelska prokuratura umorzyła sprawę ateistycznych billboardów, które pojawiły się w kwietniu ubiegłego roku na kilka tygodni przed kanonizacją Jana Pawła II. Była to akcja Fundacji Ateizm – Świeckość – Antyklerykalizm. O rzekomym znieważeniu zmarłego papieża prokuraturę zawiadomiło Stowarzyszenie „Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą” Ryszarda Nowaka. Chodziło o ateistyczne billboardy z hasłami „Papież rodziny rozbitej” oraz „Odpowiedzialny za cierpienie” oskarżające JP2 o hipokryzję. Prokuratura uznała, że ateistyczne billboardy nie znieważały papieża i umorzyła postępowanie. Decyzja nie jest prawomocna i można się spodziewać, że zostanie zaskarżona przez komitet Nowaka.

 

W Lublinie rozpoczął się proces Antoniego L. i dziewięciu innych oskarżonych, którzy odpowiedzą za wystawianie świadectw maturalnych za łapówki oraz wyłudzanie dotacji oświatowych. Antoni L, który jest z wykształcenia teologiem, odpowie za 160 przestępstw, których dopuścił się w latach 2004-2010, kiedy kierował Zespołem Szkół Katolickich im. Św. Teresy w Lublinie. Szczególnie bulwersująca jest kwestia katolickich matur. Katolicka szkoła brała za fałszywe matury od 200 zł dla znajomych do 5 tys. zł dla obcych. Lista osób, które skorzystały z oferty katolickiej szkoły obejmuje ponad 40 nazwisk. Antoniemu L. grozi do 15 lat więzienia. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

 

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  • A co na to ich wymyślony bóg czy też ma maturę może darmową a maryjka niepiśmienna matka jezuska teś bez szkoły bo biblia to przemilczała….