Motto tygodnia: Człowieku! W aptekach nie ma leków.

ico-1
numer 48/2018
Autor:

PiS wybrało Mikołaja Pawlaka na Rzecznika Praw Dziecka. Pawlaka chyba należałoby nazwać Rzecznikiem Praw Dziecka Katolickiego. Jego niemal całe życie związane jest z Kościołem kat. Uczył się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Łodzi. Jest także absolwentem prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę magisterską napisał pod kierownictwem abp Andrzeja Dzięgi. Przez 11 lat pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Unieważnianie kościelnych małżeństw, zwłaszcza takich, w których są dzieci, jest działaniem na korzyść tych dzieci.

 

Spięcie w drużynie Jarosława Kaczyńskiego. 79 posłów PiS zwróciło się z apelem do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o niezwłoczne wyznaczenie terminu rozprawy w sprawie aborcji z powodu wad genetycznych. Ponieważ Kaczyński nie chce sobie przed kolejnymi wyborami brać na głowę skrobanek, Beata Mazurek, rzeczniczka partii, wystąpiła i rzekła, że „Trybunał Konstytucyjny to nie jest instytucja partyjna i nie jest rolą parlamentarzystów naciskanie na Trybunał Konstytucyjny”. I że „kierownictwo partii nie akceptuje nacisku na Trybunał Konstytucyjny”. A co na to nowy, kościelny Rzecznik Praw Dziecka?

 

Ale jak nie kijem go, to pałką. Senat – zdominowany przecież przez PiS – chce przyznać diagnostom laboratoryjnym prawo do odmowy wykonania badania ze względu na sumienie. Każdy laborant czy analityk będzie teraz mógł odmówić badania, jeśli uzna, że takie badanie w diagnostyce prenatalnej może spowodować, że kobieta zechce poddać się aborcji.

 

Ojciec Tadeusz Rydzyk martwi także się o dzieci. Tymi trochę starszymi – studentami. Jego Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II organizuje w jego Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu konferencję naukową na temat potrzeby wprowadzenia bonu edukacyjnego, który pozwoliłby państwu wspomagać finansowo studiującym w jego szkole. W konferencji weźmie udział Rydzyk, który będzie przemawiał na temat roli i znaczenia katolickich szkół wyższych. Słuchać będą premier Mateusz Morawiecki oraz minister finansów Teresa Czerwińska.

 

Archidiecezja warszawska buduje 4 kościoły, a potem kolejne cztery. Takie wielkie są potrzeby. Takie są potrzeby mieszkańców, jak się okazuje. Ks. Sławomir Nowakowski, dyrektor ds. administracji i budowy nowych kościołów w archidiecezji warszawskiej, martwi się jednak, że przy planowaniu nowych osiedli najpierw kreśli się i buduje domy, sklepy, szkoły, a potem nie ma się gdzie wepchnąć z kościołem. Proponuje więc, aby dzielnicowi samorządowcy myśleli o kościele zawczasu.

 

Całość na łamach

Wasze komentarze 7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.