Motto tygodnia: Zrozumcie to wreszcie – ktoś może was wyhuśtać w areszcie.

ico-1
numer 34/2015
Autor: JAN

Arcybiskup białostocki Edward Ozorowski polecił, aby we wszystkich parafiach archidiecezji w czasie mszy wierni modlili się o deszcz i uniknięcie klęsk żywiołowych. Ma to oczywiście związek z przedłużającymi się upałami i suszą. Już w kilka dni po poleceniu arcybiskupa pojawiły się długoterminowe prognozy meteorologiczne zapowiadające nadejście deszczów i ochłodzenie.

W Jarząbkach w powiecie brzeskim podczas odpoczynku pielgrzymki ze Stalowej Woli doszło do tragicznego wypadku. 39-letni pielgrzym położył się na ziemi w cieniu busa Ochotniej Straży Pożarnej. 36-letni kleryk, który chciał przeparkować pojazd, nie zauważył leżącego pątnika i go przejechał. Pielgrzym w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala.

Ruszył proces ks. Stanisława G., byłego proboszcza z Kalinówki, oskarżonego o molestowanie dzieci. Prokurator postawił księdzu 5 zarzutów. Każdy dotyczy „wykonywania innych czynności seksualnych z małoletnimi poniżej lat 15”. Ksiądz przyznał się do trzech z nich. Sąd przychylił się do wniosków prokuratora i obrońcy o wyłączenie jawności rozprawy. Przyznanie się księdza do winy nie przekonało niektórych jego parafianek, które wystosowały do biskupa diecezji zamojskiej, Mariana Rojka list z 20 podpisami w obronie proboszcza. – Ksiądz przyznał się do pewnych czynów, ale dla niego nie miały one charakteru seksualnego. Dzieci lubią być przecież przytulane – przekonuje jedna z obrończyń pedofila.

Dobre wiadomości nadeszły z seminarium duchownego we Wrocławiu. do którego w tym roku zgłosiło się zaledwie 12 kandydatów. Warto przypomnieć, że w 1982 r. do wrocławskiego seminarium zgłosiło się aż 95 kandydatów. Potem było coraz gorzej. W 2004 r. – 58, w 2006 r. – 32, a w 2010 r. pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 18 kleryków. W ciągu ostatnich 10 lat liczba chętnych do kapłaństwa spadła więc ponad 4-krotnie. Niektórych to martwi, a innych, jak my, cieszy.

 

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.