Motto tygodnia: Zrozumcie to wreszcie – ktoś może was wyhuśtać w areszcie.

ico-1
numer 27/2017
Autor:

7 października wzdłuż granic Polski ma stanąć szpaler ludzi odmawiających różaniec w intencji Polski i całego świata. Planowane jest odmówienie czterech części różańca. Pierwsze dwie uczestnicy odmówią zwróceni twarzą do wnętrza kraju – w intencji Polski – następnie odwrócą się twarzą do świata i w ten sposób będą modlić się za świat. Podobną imprezę zorganizowała w 1983 r. Marek Kotański. Szpaler ludzi miał się ustawić w „Łańcuch czystych serc” od Bałtyku po Tatry. Mimo że na wezwanie Kotańskiego stawiło się 1,5 miliona osób, łańcuch miał bardzo liczne pęknięcia. Czy patronat Konferencji Episkopatu Polski i Matki Bożej z Fatimy okaże się tak samo skuteczny jak Marka Kotańskiego?

 

Sezon pielgrzymkowy w Częstochowie nabiera rozpędu. W lipcu do miasta mają dotrzeć 43 zorganizowane piesze grupy pielgrzymów. Najmniejsze grupy pątników mają liczyć od 20 do 30 osób; najliczniejsze ponad 2 tysiące. W lipcu przez Częstochowę ma przedefilować około 11 tysięcy osób. Liczby te dają wyobrażenie o możliwościach na ustawienie szpaleru ludzi z różańcami wzdłuż granic Polski. Raczej wyglądają na marne. I pogoda może być w październiku jednak gorsza niż w lipcu. Swoją drogą ciekawe czy organizatorzy pielgrzymek – imprezy bądź co bądź masowej – mają takie same obostrzenia w kwestii zabezpieczenia jak np. Jerzy Owsiak i jego „Przystanek Woodstock”.

 

Powstał Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Instytut będzie odpowiedzialny za dystrybucję środków przeznaczanych na działalność organizacji obywatelskich w ramach innych programów rządowych. Krótko mówiąc, będzie decydował o tym, kto dostanie kasę. W preambule projektu ustawy powołującej instytut napisano: „Państwo polskie wspiera wolnościowe i chrześcijańskie ideały obywateli i społeczności lokalnych, obejmujące tradycję polskiej inteligencji, tradycje niepodległościową, narodową, religijną”. Z naciskiem na „chrześcijańskie ideały”. I już wiadomo, kto dostanie kaskę: organizatorzy różańcowych szpalerów.

 

Całość na łamach

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.