Motto tygodnia: Zrozumcie to wreszcie – ktoś może was wyhuśtać w areszcie.

ico-1
numer 14/2016
Autor: JAN

Maciej S., świątobliwy zakonnik z klasztoru kapucynów w Zakroczymiu, oskarżony m.in. o pedofilię, został skazany przez sąd w Nowym Dworze na 4 lata więzienia. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, Wiadomo jedynie, że zakonnik był oskarżony łącznie o 6 przestępstw, z czego 4 seksualne, a wpadł, bo matka jednej z jego ofiar znalazła w pokoju 14-letniego syna listy miłosne pisane przez duchownego. Sąd zakazał zakonnikowi podejmowania do końca życia jakiejkolwiek działalności związanej z opieką i edukacją dzieci. Kazał mu zapłacić ofiarom odpowiednio po 10 i 15 tys. zł zadośćuczynienia. Nakazał także zakonnikowi podjęcie terapii i zabronił na okres 10 lat zbliżania się do ofiar na odległość bliższą niż 300 m. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd Rejonowy w Jędrzejowie przedłużył do 21 maja tymczasowy areszt wobec 45-letniego ks. Adama W., do niedawna proboszcza parafii w Żarczycach Dużych w powiecie jędrzejowskim. Proces rozpocznie się prawdopodobnie w kwietniu. Ksiądz, który przebywa w areszcie od końca września zeszłego roku, ma na sumieniu m.in. obcowanie płciowe i inne czynności seksualne z 14-letnią dziewczyną i kilka zgwałceń tej samej nieletniej, już 15-letniej. Kapłan przyznał się do winy i złożył wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. Ksiądz proponuje 3 lata więzienia (z zaliczeniem okresu tymczasowego aresztu), zakaz kontaktu z dziewczyną na 5 lat oraz 3-letni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela religii i opieki nad małoletnimi. Po wybuchu skandalu i aresztowaniu księdza kuria kielecka przeprosiła wiernych, a biskup Piotrowski powołał trybunał do zbadania sprawy i przekazał dowody do Watykanu. Mimo niezbitych dowodów i przyznania się księdza niektórzy parafianie nie chcą uwierzyć w jego winę.

Do rzadkiego w Warszawie przypadku zdemolowania podwórkowej kapliczki doszło przy ul. Grodzieńskiej na Pradze. Sprawcami, którzy wybili szybę w kapliczce i zabrali, a potem zniszczyli figurki świętych, okazali się 19-letni Adrian G. i 20-letni Rafał D. Motywem ich działania był wandalizm.

Z kościoła w centrum Sokółki skradziono skarbonkę z datkami wiernych. Policja szybko ustaliła personalia sprawców i ich zatrzymała. To trzej chłopcy w wieku 14 i 12 lat. Odzyskano też skarbonkę, którą nieletni porzucili w czasie ucieczki.

31-letnia kobieta i 30-letni mężczyzna wybili młotkiem szybę w drzwiach wejściowych do kościoła w Staszowie. Chcieli wejść do środka świątyni, żeby ukraść skarbonkę. Zatrzymała ich policja. Na uwagę zasługuje stan upojenia złodziejskiej pary. Oboje mieli ponad 3 promile.

Policja zatrzymała 20-letniego mieszkańca gminy Zawadzkie. Młodzieniec rozbił kamieniem witraż w kościele.

 

Wieści na pożytek pasterzy i owieczek czerpiemy z prasy lokalnej.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.