Motto tygodnia: Ale draka! Afera Piebiaka!

ico-1
numer 14/2015
Autor: JAN

Podczas lekcji religii w pierwszej klasie XIV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie ks. Krzysztof J. pokazał uczniom film z egzekucji 21 egipskich koptów przez bojowników z Państwa Islamskiego. Film umieszczony w sieci przez islamistów jest niezwykle drastyczny, krwawy i okrutny. Widać na nim w detalach kolejne etapy morderstwa, łącznie ze ścinaniem głów. W odpowiedzi na obiekcje rodziców szkoła tłumaczy, że tematem katechezy była „męczeńska śmierć”. Dyrekcja szkoły ma poza tym pretensje do rodziców, że powiadomili media.

W Przemyślu trwa proces wytoczony przez feministkę Małgorzatę Marenin, przewodniczącą Stowarzyszenia Stop Stereotypom arcybiskupowi Józefowi Michalikowi. Marenin chce przeprosin i 1000 zł na Centrum Praw Kobiet za bzdury na temat pedofilii i feminizmu wygadywane przez Michalika, m.in. 16 października 2013 r. podczas mszy we Wrocławiu. Michalik nie pojawił się na pierwszej rozprawie, ale jego stawiennictwo na drugiej jest obowiązkowe. Tymczasem Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaapelowały do. Michalika by nie stawiał się na wezwanie sądu. Ich zdaniem wezwanie Michalika do obowiązkowego stawienia się w sądzie oznacza ograniczania wolności słowa i dyskryminację Kościoła. „Obecność Księdza Arcybiskupa w sądzie oznaczałaby, iż godzimy się na to, by władza państwowa badała legalność głoszenia nauczania Kościoła” – piszą w apelu do Michalika przemyscy katolicy. Władze nie zareagowały na próbę kwestionowania kompetencji i obrazę niezależnego sądu.

W galerii Miejsce Sztuki 44 w Świnoujściu otwarto wystawę „Topologia sieci”, Jedna z prac przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem. Autorka Karolina Gołębiowska wprowadziła jednak pewną istotną zmianę: w miejsce twarzy obu świętych postaci wstawiła głowy kurczaków. Artystka tłumaczy, że jej praca jest częścią szerszego cyklu „Kurza twarz” przedstawiającego rodzajowe sceny i symbole z życia codziennego. Pani Karolina przypisuje bowiem postaciom codziennego życia głowy kogutów, kur lub kurcząt. Oczywiście praca została natychmiast dostrzeżona przez prawicowe portale, które piszą o profanacji Matki Boskiej Częstochowskiej i obrazie uczuć religijnych. – Religia jest bardzo ważną składową naszej cywilizacji. Interpretacji jest wiele, co jest oczywiście zadowalające, bo przecież każdy ma prawo rozumieć sztukę przez pryzmat własnych doświadczeń i poglądów. Dlatego możemy ją interpretować choćby jako obraz cierpienia zwierząt i kury, która wie, że jej dziecko ginie, przedstawienie miłości matczynej lub komercjalizację naszego życia – tłumaczy swoje intencje autorka pracy. Nie sądzimy, by urażeni w swoich uczuciach religijnych rzymscy katolicy zrozumieli to tłumaczenie.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.