Motto tygodnia: Ale draka! Afera Piebiaka!

ico-1
numer 12/2019
Autor:

Przewodniczący sejmiku lubelskiego Michał Mulawa z Prawa i Sprawiedliwości podjął – bez żadnych konsultacji – decyzję o powieszeniu krzyża w sali obrad sejmiku. „Wiara chrześcijańska leży u podstaw państwa polskiego, Unii Europejskiej, w tym również sejmiku województwa lubelskiego. Krzyż będzie towarzyszył nam w podejmowaniu ważnych dla regionu decyzji” – uzasadnił Mulawa. Radni zobaczyli go, kiedy pojawili się na posiedzeniu. Stwierdzili, że choć akcja Mulawy ich zaskoczyła, to nie mają nic przeciwko krzyżowi. I tak to się toczy: nikt nie ma nic przeciwko, krzyż będzie na początku towarzyszył decyzjom, a potem biskup będzie wpływał na te decyzje.

 

Za to z teledysku folkowej grupy Tulia krzyż zniknął. Przynajmniej na razie. Krzyż wypadł w montażu z teledysku w wersji angielskiej, przygotowanego na Konkurs Eurowizji w Izraelu, w którym Tulia ma reprezentować Polskę. Impresario grupy wyjaśniał, że zmiana nastąpiła ze względu na regulamin Eurowizji, który zabrania propagowania symboli religijnych uczestnikom rywalizacji. Uspokajamy – krzyż będzie. Odezwał się bowiem prezes TVP Jacek Kurski. Stwierdził, że telewizja nie wyraziła zgody na modyfikację teledysku i krzyż ma wrócić.

 

Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła raport dotyczący pedofilii w szeregach kościelnych. Wynika z niego, że od 1990 do 2018 r. sprawcami przestępstw seksualnych było 382 księży i zakonników, czyli ok. 0,8 procent duchowieństwa. To światowy ewenement. W Niemczech było to 4,4 procent, w USA 4, w Australii 7. Być może pewnym wyjaśnieniem jest fakt, że raport przygotował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który bazował na danych przesłanych przez biskupów diecezjalnych. A to od dobrej woli każdego biskupa zależało, jakie informacje prześle do instytutu.

 

Całość na łamach

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  • DOBRZE POWIEDZIAŁA PROFESOR ŚRODA,ŻE POLSKA JEST W PEŁNI PAŃSTWEM FUNDAMENTALISTYCZNYM!!NAJGRSZE,ŻE JEST XXI WIEKI TO PRZERAŻA!!