Motto tygodnia: Kto obchodzi, mocne niech przyjmie życzenia wielkanocne.

ico-1
numer 12/2016
Autor: Jerzy Urban;

Bal maskowy

PiS jawił się jako obietnica zmiany położenia społecznego młodych, ale ma inne cele. Ponieważ zawiedzie, straci poparcie generacji bez zmarszczek.

Innym wyrazicielem gniewu młodych jest lewicowa partia Razem o nazwie równie mylącej jak Prawo i Sprawiedliwość.

Zrazu Razem głosiła niezainteresowanie konfliktem na prawicy PiS-PO, czyli zamordystów i liberałów. Szła trzecią czysto socjalną ścieżką. Teraz nagle zrozumiała, że nie wystarczy chcieć dobra, trzeba mieć polityczne instrumenty, żeby realnie dążyć do sprawiedliwości. Pomysłowo i z wdziękiem stanęła przeciw PiS-owi w obronie demokracji i prawa, których symbolem stał się Trybunał Konstytucyjny.

Zarazem ultrawolnorynkowa, a przez to już anachroniczna sekta liberałów Nowoczesna, partia Petru, zaczęła dostrzegać problemy społecznej niesprawiedliwości. Jeśli będzie w tym konsekwentna, poszerzy swój elektorat.

Spójrzmy, jaki mamy bal kostiumowy: Nowoczesna jest nienowoczesna, Prawo i Sprawiedliwość – wroga jednemu i drugiemu, Platforma Obywatelska to partia, od której obywatele uciekają, Sojusz Lewicy Demokratycznej w praktyce stroniący od sojuszów, partia o zaszarganej poprzednio lewicowości, Polskie Stronnictwo Ludowe –  lud to pojęcie we wszystkich językach oznaczające większość. Lud identyfikujący się z PSL jest mniejszością mniejszości, rolnikami lub pracownikami obsługi rolnictwa. Ten lud pożera ogromne środki z europejskich dopłat i z budżetu na ubezpieczenia KRUS, a wypracowuje tylko ok. 5 proc. dochodu narodowego. „Razem” z założenia kroczy osobno. Jedyna więc partia mająca adekwatną nazwę to Kukiz’15. Zbieranina kontestatorów o zróżnicowanych poglądach trafnie określa swą datę przydatności na rok miniony.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.