Motto tygodnia: Kto obchodzi, mocne niech przyjmie życzenia wielkanocne.

Urban przeceniony

numer 41/2018

Redaktor naczelny „NIE” został rekordzistą świata w znieważaniu uczuć religijnych.

„Uznaję Jerzego Urbana za winnego zarzucanego mu czynu” – stwierdził 10 października Rafał Stępak, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. W następnym zdaniu uznał, że zbrodnia redaktora naczelnego „NIE” kosztować go ma 120 tys. zł grzywny plus 27 072,11 zł kosztów sądowych.

Tym samym sędzia Stępak 24-krotnie pobił dotychczasowy rekord kary za znieważenie uczuć religijnych – Doroty Rabczewskiej, szerzej znanej jako „Doda”.

 

To niejedyny rekord ustanowiony w tym wyroku przez sędziego Stępaka. Orzeczona przez niego kara jest bowiem 120 razy wyższa od tej, którą w wyroku nakazowym dostał 5 lat temu Urban i od której do sądu mokotowskiego się odwołał. 120 tys. zł grzywny to 3 razy tyle, ile żądała prokuratura.

Jest jednak i dobra wiadomość. Sędzia mógł przecież skazać Urbana na 2 lata więzienia. Mógł, a jednak nie skazał.

Tym, którzy nie pamiętają szczegółów toczącej się przez prawie 5 lat sprawy, należy przypomnieć, że rzecz idzie o opublikowany na okładce „NIE” w sierpniu 2012 r. obrazek ilustrujący publikację „Bóg umiera ze starości”. Był to rzeczowy artykuł informacyjny o kurczeniu się liczby wyznawców katolicyzmu w różnych miejscach świata. Na obrazku widniał wpisany w znak zakazu zdziwiony Jezus. Ilustracja nie spodobała się sześciu osobom, które wysłały do prokuratury jednobrzmiące zawiadomienia o urażeniu ich uczuć religijnych. W sprawę zaangażowanych było sześciu prokuratorów i pięcioro biegłych. Z rachunków sędziego Stępaka wynika, że do tej pory odbyło się 12 rozpraw. Ta, w której wydano wyrok była trzynasta.

 

I to na niej sędzia Stępak, uzasadniając wyrok, uznał, że „obdarzył wiarą” zeznania osób pokrzywdzonych, że ich uczucia religijne zostały znieważone. Nie „obdarzył wiarą” natomiast zeznań Urbana, uznając, że są one zastosowaną przez niego linią obrony ukierunkowaną na uniknięcie odpowiedzialności karnej. Czyli że jak Urban opowiadał, iż nie miał bladego pojęcia, że narysowane serce Jezusa może dla kogoś być przedmiotem kultu, to mówił tak, żeby nie zapłacić zasądzonej mu kary tysiąca złotych.

Sędzia Stępak uznał też, że oskarżony w „szyderczy sposób” wypowiadał się o sercu Jezusa, dowodząc, że miał je za znak rozpoznawczy Chrystusa, czyli swoiste logo, bez którego trudno byłoby poznać, że zdziwiony Jezus to Jezus. Zdaniem sędziego nie można uznać, że osoba o doświadczeniu życiowym Urbana nie wie, czym jest Najświętsze Serce Pana Jezusa. A skoro musi wiedzieć, a mówi co innego, to kłamie.

 

Całość na łamach

Wasze komentarze 30 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 • Niech Pan redaktor Urban przytoczy wizerunek Jezusa AGRESYWNEGO z batem, który widnieje na wielu malowidłach przedstawiających wypędzenie przekupniów ze świątyni. Wizerunek taki jawnie nawołuje do stosowania przemocy i tym samym łamania art. 217 kk i dlatego całkiem słuszne było umieszczenie takiej postaci w znaku zakazu 😉

 • Ten tępak faktycznie jest tępy jak młot kowalski a nawet kowadło.

 • My skazywaliśmy wrogów za obrazę naszych, socjalistycznych wartości, i kontrrewolucja robi to samo.
  Trza było nie przegrywać.

 • Niech się Pan nie martwi Panie Redaktorze. To tylko cena tej zabawy, którą prowadzą te pajace z partii „pierdu i smrodu” i ich sługi. Najdalej w trybunale w Strasburgu okaże się, że muszą Panu wypłacać horrendalne odszkodowanie za prześladowania z powodów religijnych. Ściągnie się z pieniążków baranów i owieczek bożych.
  PS. Jestem w bardzo podobnej sytuacji.

  • Jestem podobnego zdania. Trybunał w Strasburgu może tak dowalić Polsce, ze szorty wszystkim opadną.
   A oskarżyć w tym przypadku można o:
   1. ograniczenie wolności słowa
   2. prześladowania religijne i tym samym ŁAMANIE KONSTYTUCJI
   3. utrzymywanie ZORGANIZOWANEJ GRUPY PRZESTĘPCZEJ przez piSS państwo na czele s tym usłużnym sędzią. Grupa ta walczy z przeciwnikami rządu za pomocą fałszywych oskarżeń. Tak to oskarżenie było FAŁSZYWE. Jeżeli by nie kłąmali to niejaka świętojebliwa Martusia Kaczynska OBRAŻAŁA by ich uczucia jeszcze bardziej, gdyż jej osoba łamie 10 przykazań czyli podobno fundament tej obrażonej wiary. Kolejnym dowodem na FAŁSZYWE oskarżenie jest stwierdzenie sędziego, że KAŻDY MUSI wiedzieć co to jest to całe święte serce jezuca czy jakoś tak. Przynajmniej połowa wychodzących z kościółków zapewne nie wie.

   Tyle, ze tym razem adwokat Pana Urbana musiałby być lepiej przygotowany.

  • Niezupełnie. Wyrok jest zgodny z polskim prawem. Co więcej, jest zgodny z konstytucją wyrychtowaną przy czynnym udziale Aleksandra Niewielkiego (nie o wzrost chodzi).
   Poza tym, 150 tys. to śmieszna kwota gdy wiemy, że Urban był gotów zapłacić za udział żony w tefałenowskim szkle, niewiele mniej.
   Poza tym, ten wyrok jest bezpłatną reklamą, której wartość jest znacznie większa niż „kara”.

 • Gdyby Nazarejczyk miałby powtórnie przyjśc na świat co nota bene co jest bardzo wątpliwą teorią i przeczytał wszystkie cztery ewangelie to z powodu zawartych w nich nieprawdziwych tez zapewne nie tak byłby jeszcze ZDZIWIONY !
  A oto jeden tylko z przykładów :Nazarejczyk na krzyżu zwraca się do Łotra z następującymi słowami cyt. ,,zaprawdę powiadam Ci jeszcze dzis będziesz ze mną w raju ”: To jest absurdalna obietnica ponieważ wszystko co jest związane z przejsciem każdego śmiertelnika na druga stronę mocy pod względem przemian Chemii fizycznej jest baaardzo długotrwałym procesem

  • a przecież tzw. jezus też został wymyślony i gdzie jego serce się znajduje w wirtualnej wyobraźni….i Ateuszu dlaczego piszesz jezusa dużą literą, czy się boisz wirtualnego…..

  • „Zaprawdę powiadam Ci jeszcze dziś będziesz ze mną w raju”. Po pierwsze w tekście oryginalnym nie ma zdaje się żadnego „jeszcze”. Więc pozostaje: „Zaprawdę powiadam Ci dziś będziesz ze mną w raju” i teraz zależy gdzie postawi się przecinek. W tekście oryginalnym przecinków nie było. Mówi to tym nawet Wikipedia:
   pl.wikipedia.org/wiki/Słowa_Jezusa_na_krzyżu#Zaprawdę,_powiadam_ci,_jeszcze_dziś_będziesz_ze_mną_w_raju

 • Ha, ha, ha…Gdyby to nie były fakty pomyślałbym, że to Monty Python

 • No początek kontrrewolucja mamiła: ok, odbierzemy wam gospodarkę narodową, stocznie, huty, handel, banki i cukrownie alo za to pojedziecie sobie na Zachód zarobić no i damy wam wolność klepania jadaczką.
  Okazaje się, że i to klepanie to była tylko taka post-prawda.

 • Jest całkiem możliwe, że zamkną cały tygodnik NIE.
  I prosze nie pyskować tyle na PIS, bo to tylko egzekutor. Z dwa lata nadejdzie potężny kryzys ekonomiczny, wojna z Rosją jawi się jako jedno z możliwych rozwiązań. Dlaczego? Dlatego, że w czasie wojny łatwiej jest przenieść koszty kryzysu na barki ludzi pracy. W tej sytuacji koncerny rządzące Europą i jej polskim przydupiem nie chcą zawracać sobie głowy warkotem niepokornych.

 • Oczywiście, znieważać można człowieka, nie uczucie, więc ten muzułmański wyrok nie ma nie tylko podstaw prawnych, ale i logicznych. Sędzia znieważył moje uczucie podziwu dla Jerzego Urbana. Ja tego sędziego podam do sprawy.

 • Pocałunek śmierci dla KK. Chyba na starość się stamtąd wypiszę.

 • Czyli, jak ktoś narysuje wizerunek, Ozyrysa, Buddy, albo Izydy, to na podobnej zasadzie, jak za bożka zwanego jezusem zabuli 150 paczek ?
  Bardzo mi się podobają te sądy. Nareszcie jest sprawiedliwie. A poważnie, to polaczki to naród tchórzy i zabobonnych głupoli. Dobrze, że im się wkrótce rozpadnie ich państewko.

 • Czwórca Święta?!! Syn-Ojciec-Listonosz i jeszcze Najszczersze Serce Mr.Jezusa??? Sędziego spalą za herezje!

 • Cholera jasna, to czemu jeszcze tygodnik nie zaczął sprzedawać koszulek z tym świętnym obrazkiem w zbożnym celu spłaty kary? Deklaruję zakup!

 • Z takim nazwiskiem sędzia (S)tępak nie miał innego wyjścia, choć „obdarzanie wiarą” Urbana – to już rzeczywiście byłaby przesada. Ja w każdym razie, choć nawet darzę go swego rodzaju sympatią, też nie wierzę mu nic a nic. Ale ad rem: odwalcie się tępaki od Kaczora, bo ten kretyński przepis o obrazie uczuć religijnych uchwalono za Cimoszewicza. A ulubieniec lemingów Rzepliński przyklepał konstytucyjnie. A włóczyć Urbana po tzw organach w związku z tą sprawą zaczęto w epoce przedkaczastowskiej. Zresztą dla Urbana 120 kafli za taką reklamę to jak za darmo.
  Więc głupota tego kraju wcale nie rozkwitła w pełnej krasie li tylko od nastania Kaczora i jego kaczątek i nie łudźcie się tępe lemingi, że odejdzie wraz z jego upadkiem.

 • Glupota tych sedziow i tych oskarzycieli jest tak wielka jak osiagniecia Adriana w Hameryce.

 • Glupota tych sedziow i tych oskarzycieli jest tak wielka jak osiagniecia Adriana w Hameryce.

 • Sedzia Stepak nie powinien byc sedzia. Z jego sposobu rozumowania i wyslawiania sie wyglada jakby dorabial jako ministrant albo klecha. Moze czarni go zatrudnia do prawa koscielnego.

 • To tylko dowodzi że stan umysłu sędziego puka od spodu w dno. Jak można obrazić coś , co nawet nie ma definicji? A ja sram na watykańską sektę? Panie sędzio. Kiedy mnie pan skarze ??

 • Redaktor wystawi skarbonkę, ubaw miałem przedni, zatem parę groszy mogę wrzucić. Mam nadzieję, że pozostali czytelnicy „nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł” również okażą się hojni.