Motto tygodnia: Człowieku! W aptekach nie ma leków.

U Fidela bez zmian

numer 49/2016

Ostatni spisek CIA na życie Fidela Castro: agencja przebiegle doprowadziła do tego, że stał się bardzo stary.

Nawet gdybym nie kochała Fidela za rewolucję, to fakt, iż przeżył 638 zorganizowanych przez CIA zamachów, żeby spokojnie umrzeć w sędziwym wieku w kraju nadal mocno socjalistycznym, jest – przyznacie – powodem do podziwu.

Fantastyczna liczba 638 pochodzi z rachunków Fabiána Escalante, emerytowanego szefa kubańskiego kontrwywiadu, przez kilkadziesiąt lat odpowiedzialnego za bezpieczeństwo Comandante. Podzielił próby zamachów wedle prezydentów, co ma ten walor, że szczególnie uwypukla nieudolność dwóch republikańskich administracji – Richarda Nixona (184 nieudane zamachy na Fidela) i Ronalda Reagana (197).

CIA jakoś dziwnie niechętnie wypowiada się na temat rachunku Escalante, ale zarówno raport komisji Churcha z 1975 r., jak i ujawnione w 2007 r. tajne dokumenty agencji z lat 50., 60. i 70. – znane w USA pod nieco złośliwą nazwą „Klejnoty rodzinne” – potwierdzają wiele krążących na ten temat legend. Centralna Agencja Wywiadowcza usiłowała zamordować kubańskiego lidera na dziesiątki sposobów. Zaczynała od niewymagających nadmiernej kreatywności, lecz jedynie elastyczności moralnej – od zlecenia zabójstwa mafii. Skończywszy na metodach „przekraczających wyobraźnię”, jak napisała w raporcie komisja Churcha. Głupota, amatorszczyzna i potworny niefart prześladujący te usiłowania są tak niewiarygodne, że gdybym nie była ateistką, nabrałabym przekonania, że Bóg sprzyja kubańskim komunistom.

– Pepito, co to jest kapitalizm?

– To śmietnik pełen samochodów, żarcia i zabawek.

– Bardzo dobrze, Pepito, a co to jest komunizm?

– Taki sam śmietnik, tylko pusty.

całość na łamach

Wasze komentarze 4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  • No Kubie zakazane są loterie i toto-lotki. Tylko kasyna w hotealch dla cudzoziemów mogą operować.
    Ja pamiętam taki fragment przemówienie Fidela:
    Jak myślicie, jeżeli ktoś kupi wszystkie losy na loterii to zrobi dobry interes czy zły? …
    A teraz pomyślcie dalej: a jeżeli naród kupi wszystkie losy na loterii?

  • Wierzyc kubanskiemu / bylemu to kto chce nie wierzy, to po pierwsze! Rowniez licczba 638 wydaje sie fantastyczna. Planowanie zamachu to nie 2 dni. CIA musiala by robic zamach co tydzien? Oczywiscie kazdy schwytany zamachowiec, ‚przyzna’ sie ze pracowal dla CIA! Ta ogromna liczba amatorow potwierdzala by moja ‚teorie’!

  • Autorka tekstu jest zdecydowanie ładniejsza od bohatera artykułu.