Motto tygodnia: Zrozumcie to wreszcie – ktoś może was wyhuśtać w areszcie.

Tuczenie komarów

numer 8/2015

Odkrycie naukowe: towarzystwo komarów to najlepszy sposób na odchudzanie. Nie wypijają krwi, tylko tłuszcz. Po umieszczeniu otyłych osobników rasy ludzkiej w zakomarzonym pomieszczeniu poddani terapii tracą wagę. Średnio aż pół procentu masy dziennie. Jedynym mankamentem metody jest konieczność częstej wymiany owadów.

Sekcja komarzych zwłok, przeprowadzona przez innych luminarzy nauki, dowiodła, że nie było w ich ciałach ludzkich komórek tłuszczowych. Komary zbijają więc wagę, bo człowiek na nie poluje, czyli się rusza.

Tak mniej więcej można streścić efektywność polskiej działalności badawczo-rozwojowej, na którą w 2013 r. wydaliśmy 14 424 mln zł. Ponad połowę wyłożyli podatnicy, co jest złą wiadomością. W nowoczesnych krajach państwo dorzuca 25 proc.

Katechetka od automatyki

Badanie emocji w komunikacji człowieka z komputerem. Albo rola automatów skończonych w przetwarzaniu języka naturalnego. Tematy muszą być ważkie, żeby ci, którzy dzielą kasę, dostrzegli potrzebę badań.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kupiło projekty Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. I wyłożyło kasę – blisko dwie bańki.

– Gdyby to była szkoła wyższa w Pcimkowie, zastanowilibyśmy się sto razy. Ale wnioski o badania złożyła renomowana uczelnia – twierdzi ministerialna wiewióra. – Naturalnie nie jest tak, że jak się coś komuś przyśni i wyciągnie łapę po pieniążki, dostaje szmal. Zgłoszone projekty są badane i opiniowane przez najlepszych ekspertów. Ale nauka to obcowanie z niewiadomym…

Nie każdy finansowany przez podatnika projekt naukowy może się zakończyć zrewolucjonizowaniem polskiej myśli technicznej. Nigdy nie ma pewności, że rezultaty badań będą zgodne z oczekiwanymi, pewnie więc nikt by się nie zorientował, że we Wrocławiu jest lipa. Zamiast pracy naukowej – fingowanie badań. Ale w relacjach naukowcy-ministerstwo nie pojawili się naukowcy-tchórze.

całość na łamach

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.