Motto tygodnia: Ale draka! Afera Piebiaka!

[List arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza Stolicy Apostolskiej w Polsce, do Mateusza Morawieckiego, premiera rządu Rzeczpospolitej Polskiej]:

 

„Szanowny Premierze Morawiecki,

piszę do Pana, żeby wyrazić głębokie zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami, do których doszło z udziałem członków polskiego rządu podczas tzw. urodzin Radia Maryja.

To zdumiewające, żeby osoby publiczne, sprawujące wysokie urzędy w państwie, były obecne na fecie zorganizowanej przez takiego człowieka jak redemptorysta Tadeusz Rydzyk, zwany ojcem.

Jak na pewno Pan wie, Rydzyk nie jest wzorem zakonnika, syna Kościoła, obywatela Polski, w końcu człowieka. Ma na sumieniu sprzeniewierzenie pieniędzy pochodzących ze zbiórki na ratowanie stoczni, a nade wszystko jest winny antysemityzmowi, rasizmowi i nietolerancji – wyrażanych na antenach Radia Maryja, Telewizji Trwam i w gazecie »Nasz Dziennik«.

Nie rozumiem, dlaczego polskie organa ścigania dotychczas nie uruchomiły odpowiednich działań przeciwko Rydzykowi oraz zatrudnianych przez niego propagandystów, wyrażających postawy ekstremistyczne, nielicujące z porządkiem bożym, a także z prawem stanowionym w Polsce oraz obowiązującym w naszej wspólnej ojczyźnie – Unii Europejskiej.

Stolica Apostolska stoi zdecydowanie z Polską i całym światem w walce z nienawiścią i ekstremizmem wyrażanymi przez jednostki i grupy gloryfikujące rasizm, ksenofobię i nietolerancję. Jednocześnie doceniamy liczne poświęcenia, jakich Polacy dokonywali w przeszłości i dokonują obecnie w celu ratowania wartości demokratycznych. Mimo iż Stolica Apostolska i Polska ustaliły, że wspólnie wspierają wolność mediów i wolność słowa, kamienie węgielne demokracji, to nie wolno nam popierać albo choćby tolerować postaw prezentowanych w mediach Rydzyka. Nie ma wolności dla wrogów wolności, demokracji i tolerancji.

Wyrażam głęboką dezaprobatę wobec tego, że władze Polski – służby specjalne, policja, prokuratura – nie postawiły do tej pory zarzutów Rydzykowi oraz tzw. dziennikarzom zatrudnianym w jego mediach, którzy działają przeciwko interesowi publicznemu i zamiast wzmacniać nasze społeczeństwa, prezentują nienawiść oraz brak tolerancji wobec postaw przez nich nieakceptowanych.

Tym bardziej jestem zdziwiony i oburzony, że władze Polski, które nie robią nic, aby powstrzymać szkodliwą działalność Rydzyka, biorą udział w urządzanych przez niego uroczystościach, które są niczym innym niż seansami nienawiści.

Z poważaniem

Salvatore Pennacchio

 

Do wiadomości:

Prezydent Duda,

Minister Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych,

Minister Kamiński, Minister Koordynator Służb Specjalnych,

Minister Ziobro, Minister Sprawiedliwości”.

[Dopisek odręczny]: „Musimy znaleźć rozwiązanie. To blokuje naprawdę ważne rzeczy. Ale jest jeden warunek – żadnych związków z Rydzykiem i jego imperium finansowo-medialnym”.

 

PRZEMYSŁAW ĆWIKLIŃSKI

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.