Motto tygodnia: Zrozumcie to wreszcie – ktoś może was wyhuśtać w areszcie.

Ścigają i śmieszą

numer 43/2017

Prokuratorzy i policjanci merdają ogonami przed władzą.

30 listopada 2016 r., gdy w Sejmie trwały prace nad zmianą ustawy o prawie do zgromadzeń, Paweł Kasprzak, Wojciech Kinasiewicz, Tadeusz Jakrzewski i Ewa Błaszczyk weszli na teren obok Sejmu bez zgody Straży Marszałkowskiej. Nie przez biuro przepustek, lecz bokiem. Kancelaria Sejmu powiadomiła prokuraturę, a ta postawiła Obywatelom zarzuty.

– Ten proces, który ma niby być obroną bezpieczeństwa parlamentu, jest faktycznie próbą zamknięcia ust obywatelom – mówił mecenas Jacek Dubois, pytając, co może zrobić obywatel, gdy uważa, że władza drastycznie łamie prawo. – Obywatel nie może patrzeć biernie, nie może się poddać, bo gdy to zrobił, traci wolność, oddaje się w pacht dyktaturze. A ta sprawia, że urzędy starają się nie tylko chronić dyktatora, ale wyprzedzać jego myśli.

Oskarżyciele usiłowali przekonać sąd, że wkroczenie na teren Sejmu może być zachętą dla terrorystów i zażądali prewencyjnego ukarania protestujących grzywną. To oczywiste, że dżihadysta zrezygnuje z wysadzenia Sejmu RP w powietrze w obawie przed wysoką grzywną, jaka będzie mu grozić za wkroczenie do świątyni demokracji. Już to widzimy, jak Muhhamed z koleżkami planujący samobójczy zamach w Warszawie kalkuluje, jak wysoki mandat grozić mu będzie za postawienie stopy na trawniku marszałka Kuchcińskiego.

– Moi klienci nie potrzebują obrony. To oskarżeni są naszymi obrońcami, dlatego dla mnie wyróżnieniem jest reprezentowanie ich. Wnoszę o uniewinnienie – mówiła mecenas Małgorzata Jadowska, również reprezentująca Obywateli RP.

Sąd uznał, że nie ma społecznego niebezpieczeństwa, jeśli obywatel narusza prawo w obronie wartości konstytucyjnych. Uniewinniając Błaszczyk, Kinasiewicza, Kasprzaka i Jakrzewskiego, jednoznacznie wskazał, że psucie prawa jest gorsze niż występowanie w jego obronie.

 

Całość na łamach

Wasze komentarze 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.