Motto tygodnia: Myśliwce F-35 – zakupy do dupy.

Rzeź różowych niewiniątek

numer 2/2019

Z powodu ASF tylko na terenie powiatu bialskiego zniknęło 1300 hodowli świń.

Gospodarstwo w Bielszczyźnie należy do Huberta Ojdany. 2 lata temu w chlewniach stało 265 świń i 50 macior szykujących się do porodu. Wieś leży pod Hajnówką, do granicy z Białorusią rzut beretem, a tam wiadomo: grasują chore na ASF dziki. Zatem Ojdana skrupulatnie przestrzegał weterynaryjnych norm dotyczących zwalczania choróbska.

23 czerwca 2016 r. Alina Ojdana będzie długo pamiętać. To mama Huberta, współwłaścicielka dwóch położonych po sąsiedzku ferm. Zaczęło się od telefonu z weterynarii: – Trzeba zrobić kontrolę w zakresie spełnienia wymogów bioasekuracji SPIWET- ASF u syna…

– Może jutro, syn wyjechał – poprosiła.

– Dziś.

ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu, wiedziała więc, że lekarz może mieć kłopoty, jeśli przegapi termin.

– Dobrze, zaraz pojadę otworzyć budynki – zadeklarowała.

Dostała do podpisania protokół 20/ER/2016 oraz 21/ER/2016. Kolczykowanie, maty, higiena…. W protokole jest ok. 50 punktów. Wszystko w najlepszym porządku. Lekarz Eugeniusz Rutkowski nie miał uwag i nie wydał żadnych zaleceń. Protokoły zostały popisane przez obie strony.

 

* * *

Wciąż 23 czerwca 2016 r. Na wyświetlaczu zauważyła kilka nieodebranych połączeń od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Hajnówce Jana Dynkowskiego. Oddzwoniła.

– Co tam, Jasiu?

Ale z tamtej strony był pan Jan.

– Masz ASF w gospodarstwie Huberta. Już jadą służby – zakomunikował.

– Kazali oddać klucze. Potem kupić nowe kłódki. Zwierzęta zostały bez karmienia i wody. Był ponad 30-stopniowy upał. Prosiłam o litość dla macior. Niech pozwolą napoić… – opowiada gospodyni.

Usłyszała: – Nie. Proszę nie utrudniać, to dostaniecie odszkodowanie.

24 czerwca 2016 r. Państwowy Instytut Badawczy z Puław przysłał wyniki badań macior. Wszystkie zdrowe, bez śladu ASF. Stały w oddzielnym budynku.

– Ocaleją – myślała Alina Ojdana. – Przecież nie ma podstaw ich wybijać – przekonywała weterynarzy. Zwłaszcza gdy okazało się, że na dokumencie, który był podstawą rzezi, znajdowało się nazwisko syna, ale inny numer gospodarstwa.

Egzekucja zaczęła się po południu. Prosiaki zabijano prądem. Oprawcy niewprawieni, niektórym sztukom prąd wychodził uszami, inne długo zdychały w konwulsjach, rzucane na gromadę. Maciory zabijano za pomocą zastrzyków. Zamiast przenieść się na tamten świat, pluły krwią i na chwiejnych nogach chodziły po chlewni.

– Zapytałam weterynarza, co im dał?! – opowiada Ojdana. – Powiedział: Morbital, po fiolce.

Morbital „po szybkim podaniu, najlepiej dożylnie, zwierzę zasypia bez żadnych objawów niepożądanych. W ciągu kilkunastu sekund ustaje oddychanie”. Ale to lek dla psów i kotów. Lochy miały po 250 kg.

Pisowska Polska jest krajem wrażliwym na krzywdę zwierząt. Niedawno sąd skazał mordercę karpia, któremu obcięto głowę za pomocą gilotyny. Do wiadomości ministra Zbigniewa Ziobry i organizacji ekologicznych: Hubert Ojdana sfilmował egzekucję i może udostępnić nagranie.

 

Całość na łamach

Wasze komentarze 13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  • A w latach 60-tych ubiegłego stulecia na Bielszczyźnie koło Hajnówki było tak swojsko. Chodziłem tam do kochanej dziewczyny. Miała na imię H. Rozstaliśmy się potem. Ale nadal ją wspominam. Czym by mnie teraz potraktowała: prądem czy Morbitalem ? Jeśli czyta NIE ,pozdrawiam Cię H.

  • Pod pretekstem ASF likwiduje się polskie drobne hodowle wieprzowiny. Dopiero jak dobiorą się do jakiegoś potentata, którego konkurent będzie miał lepsze dojście do służb weterynaryjnych, to wybuchnie afera.

  • „nazwisko syna, ale inny numer gospodarstwa.” czy cos wam to nie mówi? Banda niedouczonych policjantów kilka lat temu wdarła sie nie do tego mieszkania. Pomylili numer. Po prostu . Jeszcze dawniej gwiazdorzy z ABW pomylili ulicę i numer domu. Demolując przy tym mieszkanie. Zostawię to bez komentarza ,bo policja pragnie cenzurować internet.

  • ciekawe czy amerykańskie chlewnie w białostockim też podlegają kontroli

  • Czy amerykańskie chlewnie działające sw Polsce też podlegają kontroli?

  • Czy amerykańskie chlewnie działające w Polsce też podlegają kontroli?

  • Pisowska Polska? Weterynarz Jan Dynkowski odpowiedzialny za wybicie zwierząt w mini zoo wielbiciel Komorowskiego i myśliwych. To wasza opcja.

  • Pisowska Polska? Weterynarz Jan Dynkowski odpowiedzialny za wybicie zwierząt w mini zoo wielbiciel Komorowskiego i myśliwych. To wasza opcja.