Motto tygodnia: Ale draka! Afera Piebiaka!

Prując PKO

numer 2/2018

Wraz z komornikiem wybieramy się na prucie drzwi pancernych do skarbca jednego z czołowych polskich banków. Wynajęty ślusarz zaciera ręce. Nie śnił o takim zleceniu.

Sprawa trafiła do sądu w Bielsku-Białej. Dopiero sędzia odkrył przyczynę zamieszania z długiem, odkrywając, że małżonkom założono 5 różnych kont. Bank nie potrafił wyjaśnić, jak do tego doszło i dlaczego sam na to nie wpadł.

Przez rok sąd usiłował doprowadzić do ugody między bankiem a panią Renatą i jej mężem. Bank uparcie odmawiał. Wreszcie ruszył proces. Sędzia zażądał od banku wszystkich dokumentów dotyczących pięciu kont pani Renaty. Bank na to, że dokumentów nie ma. Rzekomo wszystkie wysłał pani Renacie, ale niestety zapomniał uczynić to listem poleconym. Zaginęły.

Sędzia nie uwierzył. Postanowił wysłać do banku biegłego rewidenta. Bank rewidenta nie dopuścił do dokumentacji. Wówczas sąd powołał innego biegłego, któremu polecił przygotować opinię wyłącznie na podstawie dokumentów dostarczonych przez panią Renatę.

20 marca 2017 r. sąd wreszcie wydał wyrok (IC 354/14). Wskutek niedbalstwa bankowców, a może też i ich złej woli pani Renata i jej mąż mieli sporo kłopotów oraz najedli się wstydu. Tytułem zadośćuczynienia bank miał zapłacić obojgu małżonkom po 5 tys. zł. Do dziś bank nie wykonał prawomocnego wyroku. Nie zapłacił.

Pozostała sprawa haraczu. 23 sierpnia 2017 r. Prokuratura Okręgowa w Katowicach nakazała prokuraturze w Bielsku-Białej wszczęcie śledztwa w sprawie zmuszenia małżonków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, stosowania przez bank gróźb i przemocy oraz nadużycia władzy (PO III Dsn 66.2017.Psz). Bielska prokuratura nie dopatrzyła się niczego niewłaściwego w postępowaniu banku i w grudniu postępowanie umorzyła.

Trwają przygotowania do wyegzekwowania od banku 10 tys. zł, których bank uporczywie nie płaci. Życzliwy i szczery komornik powiedział, że zajmie się sprawą. Jego znajomy ślusarz już kolejny raz ogląda komedie Juliusza Machulskiego „Vabank” i „Vabank II”. Mówi, że jemu wejście do skarbca na pewno pójdzie szybciej.

 

Całość na łamach

Wasze komentarze 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.