Motto tygodnia: Nie pozwolą sprawiedliwi i prawi – Duda Falenty nie ułaskawi.

Półświatek koronny

numer 49/2014

 Czy ustawa o świadku koronnym jest zła, czy zepsuli ją leniwi prokuratorzy?

O Romanie Olszewskim, „Sprokecie”, i jego zmaganiach z prokuraturą oraz Zarządem Ochrony Świadka Koronnego, już pisaliśmy.

Ten były gangster, obecnie świadek koronny, od ponad roku błaga, by zmieniono mu skład jego osobistej ochrony. Ma powody. Policjanci, którzy mają czuwać nad jego bezpieczeństwem, to – według „Sproketa”…

– ludzie, z którymi prowadził działalność przestępczą. Ochraniający innego świadka, „Masę”, bawili się razem z nim w gangsterkę.

Olszewski przed laty złożył obszerne zeznania dotyczące tych funkcjonariuszy i ich dodatkowych zajęć po pracy w policji. Dziś się ich boi.

***

Do Zarządu Ochrony Świadka Koronnego pisał 7 razy. 7-krotnie (5 razy w zeszłym i 2 razy w tym roku) składał doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Napisał, że funkcjonariusze przydzieleni mu do ochrony to policjanci, o których opowiadał w śledztwie, a z którymi dokonywał przestępstw przed otrzymaniem statusu świadka koronnego. W ZOŚK olano go. Odmówił więc w prokuraturze składania zeznań.

– Broniłem życia swojego i swojej rodziny – zapewnia.

***

Interweniował wszędzie: w Prokuraturze Generalnej, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w Sejmie, u posłów z prawie wszystkich ugrupowań, w Ministerstwie Sprawiedliwości, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, w CBA, u Rzecznika Praw Obywatelskich, w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Prokurator prowadzący postępowanie, gdzie „Sproket” jest jego głównym świadkiem, był przez niego informowany o tym kilkadziesiąt razy. Olszewski mówił, dzwonił, pisał. Deklarował, że gdy tylko zostaną zmienieni funkcjonariusze, którzy mają go chronić, natychmiast zacznie zeznawać i wypełni wszystkie warunki współpracy jako świadek koronny. Na próżno. Nikt nie chciał z nim gadać.

całość na łamach

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.