Motto tygodnia: Nie pozwolą sprawiedliwi i prawi – Duda Falenty nie ułaskawi.

Polska niewarta mszy

numer 49/2015

Gdy zgasły reflektory i wyjechała Szydło, „rodacy” z Mariupola są w czarnej dupie.

– Wiedziałam, gdzie jadę. Nie zdziwiłam się. Pod pretekstem pomocy dla Polaków z Ukrainy polski rząd finansuje Caritas. Warto obejrzeć cennik. Poza sezonem łóżko 30 zł. Plus wyżywienie. Widzi pani te tłumy z Warszawy, które chciałby dobrowolnie wypoczywać na tym zadupiu o tej porze roku? Nie przyjechałby pies z kulawą nogą – monologuje Lena.

Formalnie prawosławna, w istocie, jak większość mieszkańców byłych republik radzieckich, obojętna religijnie.

– Coś za coś. Może to nie jest zły dil: msza za możliwość korzystania na przejściach granicznych z bramek „dla obywateli Unii Europejskiej”? – podsumowuje.

– Na Ukrainie ceny żywności takie jak u was. – Lena wyłuszcza powody, dla których zdecydowała się zostać Polką. – Miesięczny zarobek 150 dolarów. Emerytura 25. Dwudziestoletni samochód to niewyobrażalny luksus. Kosztuje 5 tys. dolarów. U was jak się pracuje, można żyć. W Kijowie nijak.

– Dobrze, że udało mi się przejść konkurs – mówi.

Tak nazywa procedurę weryfikacji dziadka Polaka. Nie jest skomplikowana. Konsul Stanisław Łukasik ogląda papiery i decyduje. Najlepiej mają osoby z Kartą Polaka. Jak jest karta, jest Polak.

Głośno było, że Kartę Polaka można było kupić. Ułatwiający przekraczanie granicy dokument to bezcenna rzecz dla osób zajmujących się handlem przygranicznym.

– Nie słyszałem, żeby wśród nas złapali jakiegoś oszusta – zapewnia Lena. – Ale też nie szukali – dodaje po chwili zastanowienia.

Niewielu przybyszów stać na taką szczerość. Deklamują to, czego się ich zdaniem od nich oczekuje. Są Polakami. Katolikami. Zawsze marzyli o Polsce. Zawierzyli się Najświętszej Panience. Perspektywa lepszego życia w Polsce nie ma nic do rzeczy. Wyrwano ich z piekła. Ocalono. Są wdzięczni.

całość na łamach

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.