Motto tygodnia: Czy Kościół zmieni pedofilskie trzęsienie ziemi?

PiS gryzie kości

numer 41/2016

Polska specjalność? „Wyborowa” i szynka „Krakus”? Drony i gry komputerowe? Nie. Naszą nową narodową marką są ekshumacje.

Był rok 2003. Amerykański producent telewizyjny Hart Hanson czytał właśnie kolejną książkę Kathy Reichs, antroplożki i kryminolożki, obmyślając scenariusz serialu, który miał nosić tytuł „Bones” („Kości”), gdy w dalekiej Polsce nieznany w Ameryce dr Krzysztof Szwagrzyk, naukowiec z Instytutu Pamięci Narodowej, nadzorował wkopanie pierwszego szpadla na polu 81A Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu.

Hanson szukał aktorki, która mogłaby zagrać rolę głównej bohaterki, dr Temperance Brennan, a Szwagrzyk szukał szczątków bohatera kpt. Włodzimierza Pawłowskiego, oficera Batalionów Chłopskich, skazanego w 1952 r. na karę śmierci i rok później straconego w więzieniu przy Kleczkowskiej. Hanson znalazł odtwórczynię głównej roli w „Kościach” (Emily Deschanel), a Szwagrzyk znalazł kości kpt. Pawłowskiego.

„Kości” Hansona odniosły niebywały sukces – do dziś wyprodukowano 11 sezonów serialu. Kości wykopane na polecenie Szwagrzyka przyspieszyły jego błyskotliwą karierę – został pełnomocnikiem prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. I też wystąpił w filmach – dokumentalnych „Kwatera Ł” (z roku 2013) oraz „Dzieci kwatery Ł” (2014) – opowiadających o ekshumacjach w tzw. kwaterze na Łączce na warszawskim Wojskowym Cmentarzu na Powązkach.

Trudno policzyć, ile szkieletów wykopał dr Szwagrzyk – musi być ich mnóstwo, skoro nazywany jest Toscaninim cmentarzy. Łatwo natomiast policzyć dolary Hansona – na „Kościach” zarobił ich grubo ponad 100 mln.

Na Łączce wyznaczono już miejsce na groby odkopanych bohaterów. W tym celu należy jednak ekshumować ponad 200 ciał nie-bohaterów, pochowanych głównie w latach 80. zeszłego stulecia. To się da zrobić: jest już zgoda władz, a zgody krewnych pogrzebanych być nie musi. Mamy zatem do czynienia z niecodziennym zjawiskiem – ekshumacji całkiem świeżych zwłok w celu pochowania ekshumowanych zwłok starszych.

całość na łamach

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.