Motto tygodnia: Zalej pałkę, przewietrz główkę, świetną będziesz miał majówkę.

Oscary niepodległości

numer 47/2018

Przyznaliśmy dyshonorowe tytuły Obciachu Stulecia Niepodległości.

 

W kategorii pomysł adaptowany

Ministerstwo Obrony Narodowej – za to, że zamiast stu obelisków o nazwie „Kolumna Niepodległości” obiecało sfinansować multimedialną „Ławkę Niepodległości” w stu gminach. Gdy okazało się, że dofinansowanie do ławki wyniesie 80 proc., czyli 35 tys. zł, ze stu zrobiło się 230 gmin, które wydając z własnych środków ok. 9 tys. zł, spowodują, że „siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości”.

 

W kategorii pomysł oryginalny

Jan Pietrzak – za spełnienie obietnicy opowiedzenia „Stu żartów na stulecie”.

 

W kategorii montaż

ex aequo marszałek Sejmu Kuchciński, radni i posłowie PiS oraz działacze „Solidarności” na Podkarpaciu – za wymyślenie pytań w konkursie dla młodzieży „Warto być Polakiem”, brzmiących tak: „Działalność Lecha Kaczyńskiego w opozycji antykomunistycznej”, »NSZZ „Solidarność«, Lech Kaczyński, św. Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 r.”, „Prezydent Lech Kaczyński jako lider państw Europy Środkowej i Wschodniej”, „Polityka historyczna prezydenta Lecha Kaczyńskiego”, „Życiowa postawa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czy warto być wiernym do końca?”.

 

W kategorii pierwszoplanowa rola anglojęzyczna

Donald Trump – za wpis do podsuniętej mu w Gabinecie Owalnym przez prezydenta Polski pamiątkowej księgi, w której wybitni ludzie wpisują coś miłego z okazji 100. rocznicy niepodległości. Prezydent USA uhonorował stulecie, pisząc: „Panie prezydencie. To wspaniałe być tu z panem”.

 

W kategorii rola pierwszoplanowa

Piotr Gliński – za udział w obchodach stulecia w PLL LOT, podczas którego odczytywano list od Morawieckiego i Kaczyńskiego. Potem wysłuchano oficjeli, obejrzano, jak śpiewa i tańczy Mazowsze. A wszystko to przy pomalowanym na biało-czerwono dreamlinerze, na którego odlot do Toronto czekali przez kilka godzin wściekli pasażerowie.

 

W kategorii drugoplanowa rola żeńska

Anna Zalewska – za wymyślenie akcji „Szkoła Niepodległej – Szlak Pierwszych Dni Wolności”, dzięki czemu podstawówka z Olsztyna ogłosiła w mieście leżącym 63 lata temu w Niemczech „konkurs, który przybliży nam wszystkim wygląd Olsztyna dawniej (100 lat temu) i dziś. Mamy nadzieję, że zauważymy co się zmieniło :)”.

 

W kategorii drugoplanowa rola męska

wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, który obiecał, że weźmie udział w każdej organizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku „Nowennie Niepodległości”. Te zaś odbywały się każdego 11. dnia miesiąca w kościele w Łapach.

 

Całość na łamach

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.