Motto tygodnia: Czy Kościół zmieni pedofilskie trzęsienie ziemi?

Nożyczki opatrzności

numer 44/2014

Kobieta w ciąży nie ma żadnych praw.

Opinia publiczna upaja się oburzeniem z powodu pijanej ciężarnej spod Skierniewic i jej nieżyjącego potomka. Wielka ekscytacja opanowała media, które nieustannie widzą siebie w charakterze surowych, acz sprawiedliwych wychowawców niesfornej gromadki, jaką stanowi społeczeństwo – ze szczególnym uwzględnieniem kobiet. Wychowawczy efekt pierwszych doniesień („Ciężarna miała 5 promili, dziecko nie żyje”) nieco przytłumił fakt, że płodu nie zabił alkohol, tylko nożyczki…

których Bogusława R. i jej konkubent Mirosław S. użyli do przeprowadzenia domowej aborcji…

– ale media nie speszyły się nadmiernie tym niefortunnym obrotem spraw. Z tytułów wiadomości poświęconych dramatowi ze Skierniewic nadal wywnioskować można, że prokuratura oskarża kobietę o to, że piła w ciąży: „Miała prawie 5 promili w 26. tygodniu ciąży. Usłyszała zarzut dzieciobójstwa” (TVN 24); „Skierniewice: zarzut dzieciobójstwa dla pijanej ciężarnej” (Onet); „Miała prawie 5 promili w 26. tygodniu ciąży. Zarzut dzieciobójstwa” („Wprost”); „Zarzut dzieciobójstwa dla ciężarnej z 5 promilami” (RMF FM).

To wbrew pozorom bardzo istotne przekłamanie. Nawet nasze absurdalnie patriarchalne i antykobiece prawo nie pozwala postawić kobiety przed sądem za to, że pije w ciąży. Picie gorzały, choćby na umór, nie jest w Polsce zakazane, a konstytucja stanowi, iż „odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę”.

Są oczywiście sytuacje, w których prawo karze za walenie wódy: za kierownicą, w pracy, gdy ma się pod opieką dzieci. Ale wszystkie te sytuacje pozostawiają obywatelowi wybór: czy woli walnąć, czy też jeździć, pracować lub opiekować się bachorami. Może, przynajmniej w teorii, pójść pieszo, olać robotę, oddać dzieci do adopcji. Kobieta w ciąży takiego wyboru nie ma. Polskie prawo nie pozwala jej przestać być w ciąży. Zakazywanie jej picia jest zamachem na jej prawa obywatelskie.

całość na łamach

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.