Motto tygodnia: Nie pozwolą sprawiedliwi i prawi – Duda Falenty nie ułaskawi.

Kobieta zatkana

numer 30/2015

Pitu, pitu. Chlastu, chlastu. Nie chcę dzieci jedenastu.

Konstytucyjna równość płci nieuwzględniająca życia seksualnego ma interesujące przełożenie na praktykę medyczną. Np. zabiegi wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów, są – a jakże – w Polsce wykonywane. Lekarze tłumaczą to tym, że jest to zabieg odwracalny, zatem art. 156 § 1 kodeksu karnego („kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci: pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia […] podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”) nie ma w tym przypadku zastosowania. Jeszcze niedawno na takie zabiegi panowie wybierali się do Niemiec. Obecnie usługę oferują wszystkie prywatne kliniki w kraju.

Skoro faciowi można od biedy skleić i udrożnić przewód do transportowania plemników, to co za problem, żeby medycyna uznała, że chlaśnięcie jajowodów też da się odwrócić? W epoce gdy chirurgicznie zszywa się nawet nerwy, nie stanowi to większego problemu dla sprawnego manualnie lekarza. Problem tkwi w czymś innym. Tym, że nikt nie chce się narazić na 10-letnią odsiadkę. No i podłożyć się czarnym.

*

Celem chlaśnięcia jajowodów jest uniemożliwienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej i jej zapłodnienia. Po operacji jajniki funkcjonują prawidłowo. Uwalniają komórkę jajową, która nie ma jednak możliwości dotarcia do światła macicy. Sterylizacja chirurgiczna daje kobiecie 99,9 proc. pewności, że nie zajdzie ona w niechcianą ciążę.

Podwiązanie jajowodów jest procedurą niosącą niskie ryzyko zdrowotne, natomiast cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Zapewnia trwałą antykoncepcję – kobieta nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek, zmianie plastrów czy wkładaniu sobie paluchów, by sprawdzić lepkość.

Ciekawe jest też to, że coraz więcej badań potwierdza, iż podwiązywanie jajowodów, czyli salpingektomia zmniejsza ryzyko raka jajnika. Nie dziwota zatem, że w USA około 700 tysięcy kobiet rocznie chlasta sobie przewody do transportowania jajeczek.

Po podwiązanie jajowodów kobiety wcale nie muszą jednak popieprzać za ocean. W Austrii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii zabieg ten jest wykonywany na życzenie pacjentki. A nawet jeszcze bliżej.

całość na łamach

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.