Motto tygodnia: Opozycja podzielona, a Kaczor ze śmiechu kona.

Jak nudzi się prezydent

numer 9/2015

Krajobraz z prezydentem w tle.

37 mln Polaków nie czyta żadnej gazety codziennej. W ostatnich 10 latach tego ultranowoczesnego stulecia liczba czytających prasę codzienną spadła o połowę.

Postępują równie słusznie, jak 22 miliony Polaków, którzy nie czytają książek. Również nie czytuję, bo nie umiem no i nie lubię być w jakiejś niszowej mniejszości. Jako demokrata nienawidzę wszystkiego, co wyrasta ponad przeciętność, a czytający książki wyrastają.

Prawdziwy kontakt z cywilizacją i jej zmianami, czerpię z bilbordów ustawionych na poboczu drogi, którą jadę do roboty. Z tych się dowiaduje, że mój kolega Wojewódzki ma nowy telefon. Duda prezydentem wszystkich Polaków. Mark Knopfler przyjeżdża do Warszawy w lipcu. Powiedzcie sami, czy w istocie coś ważniejszego i godnego uwagi dzieje się w Polsce? Odpowiadam – nic.

I tak też czyni większość Polaków. Wiedzy o świecie nie czerpią z jakichś fiubździu gazet, tru-sru książek tylko z etykiet, naklejek, nalepek, biletów Narodowego Banku Polskiego i bilbordów. Bilbordy bywają najważniejsze. W nich jest esencja życia i rzeczywistości. Zwykli biedni Polacy, chcąc stać się nadawcami masowymi, nadają komunikaty do zwykłych Polaków zwykle za pomocą bilbordu. Aby zrozumieć, jak jest to dla nich ważne spójrzcie na to:

Komorowski woli las

Jest jednak w Polsce człowiek, który tego nie rozumie, w każdym razie bardzo mu się to nie podoba – prezydent Bronisław Komorowski. Głosowało na niego niemal 9 mln Polaków, z których większość żyje dzięki bilbordom.

Otóż pan prezydent Komorowski, już, jako prezydent, wystąpił z – jak mu się zdaje – cenną inicjatywą ustawy o ochronie polskiego krajobrazu*. Polski krajobraz się Komorowskiemu zasadniczo nie podoba – podoba mu się las.

Na witrynie internetowej prezydenta widnieje projekt ustawy krajobrazowej wraz z uzasadnieniem, podpisany przez prezydenta Komorowskiego, co może nie oznacza, że prezydent Komorowski je napisał, ale przynajmniej przeczytał i musiał zaakceptować.

Poglądy, pod którymi się podpisuje są takie:

„Otaczający Polaków świat najdobitniej świadczy o tym, co jest dla nas ważne i jaki system aksjologiczny wyznajemy.(…) Obecnie ten system ulega coraz poważniejszemu zniszczeniu gdyż (…) zachłysnęliśmy się tanią nowoczesnością (…). Do tego słupy wysokiego napięciom stawia się gdzie, komu wygodniej (…) Wycina się wiekowe drzewa (…) stawia szpalery wielkich reklam. (…) Krajobraz kulturowy Polski w wyniku żywiołowych przemian w okresie socjalistycznego uprzemysłowienia i przyspieszonego „unowocześnienia” Polski Ludowej został zatrważająco zdewastowany. (…) Proces demokratyzacji Polski nasilił owe dewastujące zmiany. Krajobrazowi Polski zaszkodziła również gospodarka rynkowa, większa władza samorządów oraz wzrost znaczenia własności prywatnej (…)”.

całość na łamach

Wasze komentarze 3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.