Motto tygodnia: Ale draka! Afera Piebiaka!

…i kamieni kupa

numer 19/2018

Jak odmłodzić się o 20 lat, posiąść apartamenty nad Bałtykiem i rozrzucać pieniądze na wyspach Bahama.

Profil zaufany EPUAP daje możliwość wyrobienia dowodu osobistego na dane innej osoby. Pozwala na ingerencję w rozliczenia innej osoby (w tym również prowadzącej działalność gospodarczą) z urzędem skarbowym czy ZUS. O sprawie poinformowaliśmy premiera, ministra finansów, Ministerstwo Cyfryzacji, rządowy Centralny Ośrodek Informatyczny, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Panie premierze. Dane 2,5 miliona Polaków są zagrożone! A suweren nie ma połączenia z rządem.

 

Profil z ograniczonym zaufaniem

Państwo polskie jest bardzo dumne z tego badziewia, jakim jest system EPUAP. ZUS, administracja celna, a przede wszystkim administracja podatkowa zachęcają, byśmy rejestrowali się w EPUAP. Mając profil zaufany, mamy coś w rodzaju elektronicznego podpisu. Możemy rozliczać się z podatków, wskazać urzędowi skarbowemu, na jakie konto ma nam zwrócić nadpłatę zaliczki na podatek dochodowy albo wyrobić nowy dowód osobisty. Siedząc w domu przy komputerze, wypełniamy wniosek, wysyłamy go drogą elektroniczną, a za jakiś czas idziemy po odbiór nowego dowodu. EPUAP to bardzo wygodne narzędzie. Najwygodniejsze dla oszustów.

Jak ustaliłem, nieznana liczba całkowicie przypadkowych osób w Polsce ma dostęp do profili zaufanych innych osób. Moja rozmówczyni wyrobiła sobie nowy dowód osobisty. Wniosek przyjęto, dowód przygotowano. Dopiero przy jego odbiorze moja rozmówczyni zorientowała się, że na dowodzie jej są wyłącznie zdjęcie, imię oraz nazwisko. Wszystkie pozostałe dane należały do kogoś innego. Na potwierdzenie tej opowieści otrzymałem stosowne materiały. Gdy usiłowałem weryfikować tę kwestię, usłyszałem, że jest to niemożliwe.

Swój profil zaufany mam w EPUAP od kilku lat. Ostatnio logowałem się tam na przełomie roku. Za cholerę nie wiem, dlaczego. Pewnie brakło wódki. Chciałem zamówić flaszkę i pomyliłem funkcjonujące w internecie nocne pogotowie zakupowe ze swoim profilem zaufanym.

Kolejny raz postanowiłem użyć swojego profilu zaufanego już nie do kupowania napojów wyskokowych, lecz do sprawdzenia, czy ja też mogę zafundować sobie dowodzik innego nieboraka. W poniedziałek 7 maja spróbowałem wyrobić sobie nowy dokument tożsamości. System zaakceptował mój login oraz hasło, otworzył mój profil zaufany i powróciłem do czasów młodości.

 

Odmłodnieć o 20 lat

Co prawda w czasach smarków pod nosem nie było czegoś takiego jak internet, a tym bardziej profil zaufany EPUAP. Jednak ten informował mnie radośnie, że jestem młodszy równo o 20 lat. I jak tu się nie cieszyć? Tym bardziej że byłem również znacznie bogatszy niż dzień wcześniej. Mój profil zaufany EPUAP powiadomił mnie, że już nie pracuję u Urbana, lecz utrzymuję się z wynajmowania luksusowych apartamentów nad morzem.

 

 

Całość na łamach

Wasze komentarze 3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  • erp system in malaysia …we prefer to honor quite a few other web web-sites on the web, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out…

  • erp system in malaysia …we prefer to honor quite a few other web web-sites on the web, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out…