Motto tygodnia: Ale draka! Afera Piebiaka!

Grać i nie przegrać

numer 12/2018

Moje trzy grosze w sprawie mitu zjednoczonej opozycji.

Proponuję opozycje współpracującą, zamiast zjednoczonej. Przedstawiam trzypunktowy plan minimum, który może być wstępem do głębszego porozumienia w przyszłości:

 

 1. Kontrola uczciwości wyborów.

Wszystkie siły opozycyjne powinny utworzyć społeczny komitet kontroli wyborów, którego zadaniem będzie policzenie wyników głosowania w najbliższych wyborach samorządowych. Takie rozwiązanie jest technicznie możliwe. W każdej komisji wyborczej byliby przedstawiciele opozycji, którzy na własną rękę, niezależnie od upartyjnionej Państwowej Komisji Wyborczej, dokonaliby policzenia głosów, jednocześnie możliwie precyzyjnie wszystko dokumentując. Jednolite i przejrzyste procedury całej akcji powinny wypracować wspólnie wszystkie siły opozycyjne. Policzone w ten sposób wyniki powinny być podane do publicznej wiadomości i skonfrontowane z wynikami ogłoszonymi przez pisowski rząd.

 

 1. Zasada drugiej tury.

W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów, jeśli dojdzie do drugiej tury, wszyscy mają obowiązek poprzeć kandydata niepisowskiego. Pierwsza tura byłaby rodzajem swoistych prawyborów, podczas których wyborcy przeciwni reżimowi Kaczyńskiego wskazywaliby swojego kandydata. Z możliwie szerokiego wachlarza propozycji zostawałby jeden. Druga tura powinna się odbywać w myśl zasady wszystkie ręce na pokład. Każdy, tylko nie pisowiec!

 

 1. Kordon sanitarny wokół PiS.

Postulat trzeci jest najtrudniejszy, ale nie niemożliwy do zrealizowania. Po zakończeniu wyborów nikt pod żadnym pozorem nie wchodzi w koalicję z PiS. Jeśli PiS zdobędzie w jakimś samorządzie większość bezwzględną, nie będzie potrzebowało koalicjanta. Tam, gdzie takiej większości pisowcy nie uzyskają, w sposób oczywisty będzie istniała możliwość zawarcia porozumienia antykaczystowskiego.

Te 3 proste zasady powinni własną krwią podpisać liderzy sił opozycyjnych. Partii politycznych i organizacji społecznych. Wartością tego rozwiązania jest pełne zachowanie autonomii wszystkich podmiotów. Zgadzając się na te 3 punkty, żadna siła polityczna nic nie traci z tożsamości programowej, zachowuje odrębność i sama lub w dowolnej koalicji może walczyć o jak największe poparcie.

 

Całość na łamach

Wasze komentarze 6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 • No zgrabna nawet taktyka. A treść? Czego, oprócz stołków, chceie?
  Co proponujecie, czego przeciwnik nie proponuje?
  Z góry zaznaczam, że nie liczą się wolność, demokracja i chjumen rajc. My, lud uliczny, już tego nie kupimy.

 • Juz PiS tak urzadzi, ze nas urzadzi. Przedstawicieli opozycji policja aresztuje „przypadkowo” tuz przed wyborami (a wypusci tuz po). Po uchwaleniu ustawy „o umozliwieniu falszowania wyborów przez PiS” pisowska waaaadza dostanie tyle procent glosów, ze Putin zzielenieje z zazdrosci.

 • buhahahahhhahahaha . Urbanowi widocznie nie tylko fiut opadł. PSL wejdzie w dupę pisowi , aby tylko być u koryta.

 • Panie Andrzeju,Ameryki Pan nie odkrył,to co Pan napisał wie każdy wyborca nie cierpiący na chorobę psychiczną. A Pan już w wielkiej polityce był i pokazał swoją prawdziwą twarz.

 • Moim zdaniem OPOZYCJA nie ma zadnych szans w starciu z PRLowskimi fachowcami:

  1. Andrzej Kryze – Wiceminister Sprawiedliwosci IV RP- czlonek PZPR do jej konca. Skazywal dzialaczy opozycji w stanie wojennym.
  2. Wojciech Jasinski – Minister Skarbu IV RP, czlonek PZPR w latach 1976-1981, szef Wydzialu Spraw Wewnetrznych w Plockim Urzedzie Miasta, przybudówki SB. Zaslynal umorzeniem milionowych dlugów PC, bylej partii Jaroslawa Kaczynskiego.
  3. Karol Karski (PiS) – dzialacz wladz centralnych socjalistycznego ZSP na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pod koniec lat 80 startowal z poparcia PRON (organizacji utworzonej przez PZPR w stanie wojennym) w wyrezyserowanych i sfalszowanych przez komunistów wyborach do rad narodowych.
  4. Andrzej Aumiller – Minister Budownictwa IV RP, zasluzony komunista, wieloletni czlonek PZPR.
  5. Anna Kalata – Minister Pracy i Polityki Spolecznej IV RP. Czlonek PZPR jak i SLD, a dalej w Samoobronie.
  6. Zbigniew Graczyk – Wiceminister Gospodarki Morskiej IV RP – przez 20 lat nalezal do PZPR bedac miedzy innymi czlonkiem jej Komitetu Wojewódzkiego w Szczecinie. Byl równiez w kierownictwie nomenklaturowej spólki Interster, która byla folwarkiem partyjnych dygnitarzy, m. in. Sekuly i Rakowskiego.
  7. Marek Grabowski – Wiceminister Zdrowia IV RP (czlonek PZPR i SLD) dzieki rekomendacji SLD byl zastepca glównego inspektora sanitarnego w rzadach Leszka Millera i Marka Belki.
  8. Ewa Sowinska – Rzecznik Praw Dziecka IV RP. W latach 1977-1980 nalezala do PZPR.
  9. Krzysztof Zareba – Wiceminister Srodowiska IV RP, byly czlonek PZPR, od 2005 roku w Samoobronie.
  10. Bogdan Socha – Wiceminister Pracy i Polityki Spolecznej IV RP – byl do samego konca czlonkiem PZPR.
  11. Romuald Polinski – kolejny Wiceminister Pracy i Polityki Spolecznej IV RP. Przez wiele lat czlonek PZPR, a w rzadach SLD doradca ministra Kolodki
  12. Maciej Lopinski – Rzecznik Prezydenta IV RP; w okresie 1975 – grudzien 1981 nalezal do PZPR
  13. Ryszard Siewierski – Zastepca Komendanta Glównego Policji IV RP – czlonek PZPR do konca (1990).
  14. Stanislaw Kostrzewski – od 25.02.2006 skarbnik i finansista PiS – byl aktywnym czlonkiem PZPR do konca jej dzialalnosci. 15. Henryk Biegalski – nominowany na szefa Centralnego Zarzadu Sluzby Wieziennej IV RP, byl czlonkiem PZPR od 1969 r. do konca lat 80.
  16. Jerzy Bahr – 19.05.2006 mianowany ambasadorem RP w Moskwie. W latach 1976 – 1980 w randze I sekretarza pracowal w Ambasadzie PRL w Bukareszcie. Do stanu wojennego byl czlonkiem PZPR.
  17. Krzysztof Czabanski – mianowany 01.07.2006 na prezesa Polskiego Radia S.A. – byly dziennikarz m.in. ‚Sztandaru Mlodych’ i ‚Zarzewia’. W latach 1967-1980 nalezal do PZPR.
  18. Stanislaw Podlewski – mianowany 17.07.2006 dyrektorem departamentu rybolówstwa w ministerstwie rolnictwa – nalezal do PZPR do konca jej istnienia.
  19. Marcin Wolski – 21.07.2006 mianowany zostal dyrektorem I programu PR – od 1975 roku do konca byl w PZPR, bedac m.in. sekretarzem POP w PR.
  20. Jan Sulmicki – kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego, zgloszony 11.12.2006 przez Kaczynskiego – byly aktywista PZPR w SGPiS (obecnie SGH), takze w stanie wojennym.
  21. Janusz Kaczmarek – szef MSWiA, prokurator krajowy z ramienia PiS – Czlonek PZPR od 1986 r.
  22. Piotr Cybulski – posel PiS. Byly czlonek ZSMP i PZPR
  23. Aleksander Chlopek – posel z Gliwic. Czlonek PZPR od roku 1978. W latach 80. byl czlonkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR.
  24. Halina Molka – poslanka na Sejm RP V kadencji. Byly czlonek PZPR. Od 23 sierpnia 2007 poslanka PiS
  25. Stanislaw Piotrowicz – W 1978 rozpoczal prace w Prokuraturze Rejonowej w Debicy, nastepnie w 1980 zostal przeniesiony do Prokuratury Wojewódzkiej w Krosnie, na poczatku lat 80. przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Krosnie. Od 1978 nalezal do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Byl czlonkiem egzekutywy PZPR w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krosnie.
  26. Katarzyna Laniewska- W czasie studiów nalezala do socjalistycznej organizacji mlodziezowej ZMP, donosila na kolegów. Nastepnie nalezala do PZPR.