Motto tygodnia: Zrozumcie to wreszcie – ktoś może was wyhuśtać w areszcie.

Dziadek czyli ojczym

numer 51/2016

O tym, jak trudno kochać rodzinę.

Z doniesienia złożonego w Prokuraturze Okręgowej w Opolu: „Marzena wyszła za mąż za swego wujka. To rodzony brat jej matki! Kazirodcza para mieszka w Katowicach, ulica…. Wyjechali, żeby nie rzucać się w oczy, że przestępczo obrażają Boga”.

Po podjęciu czynności operacyjnych policja ustaliła, że donosiciel napisał prawdę. Piotr jest rodzonym bratem matki Marzeny. Matka nie zapobiegła związkowi, bo nie żyje! Małżeństwo zostało zawarte w listopadzie 2010 r. przed właściwym urzędem stanu cywilnego.

– Nikt nie zgłaszał do naszego związku żadnych uwag – zeznała zdziwiona Marzena.

Urzędnik USC to gamoń czy przestępca? Wątpliwości uciął wreszcie ktoś przytomny. – Wujek może poślubić siostrzenicę, a kuzyn kuzynkę. A także dla swojej wygody używać ich bez ślubu – wyjaśnił.

Polakom, nawet mającym pojęcie o prawie, miesza się przestępstwo kazirodztwa z restrykcjami wysuwanymi przez prawo rodzinne wobec powinowatych pierwszego stopnia, a także powinowatymi w ogóle. Hołdują zasadzie: z rodziną do zdjęcia, a nie do łóżka.

* * *

Dla porządku: za kazirodztwo uważa się obcowanie płciowe ze wstępnym (babcia, dziadek, matka, ojciec), zstępnym (wnuczka, wnuczek, córka, syn), przysposobionym, przysposabiającym, bratem lub siostrą.

Teściowa może uwieść zięcia bez obawy, że wyląduje w pudle, jednak nie wolno go jej poślubić. Nawet, jeśli została właśnie wdową, a córka się rozwiodła. Chyba że na takie małżeństwo pozwoli sąd.

* * *

Nie wiadomo, ile próśb o zgodę na małżeństwo z powinowatym pierwszego stopnia trafia do polskich sądów. Nie prowadzi się takich statystyk.

Łódź. Ona ma 56 lat, on 80. Oboje z wyższym wykształceniem. Ona nauczycielka, on profesor matematyki, nadal wykładający na wyższej uczelni.

Kiedyś Beata była jego synową. Rozwiodła się z mężem 12 lat temu. Jego żona zmarła 2,5 roku przed złożeniem wniosku.

We wniosku wspólny adres. Uzasadnienie: silna więź emocjonalna i brak sprzeciwu pozostałych członków rodziny na zawarcie małżeństwa.

całość na łamach

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.