Motto tygodnia: Co się dzieje w Sejmie? Rozum tego nie obejmie.

Organy szatana

Organy Szatana

numer 36/2016

Księdza skusił diabeł pod postacią organistki. Sąd, zamiast skazać białogłowę na stos, kazał ją przeprosić.

Osieczany. Wieś w województwie małopolskim i archidiecezji krakowskiej. Dąb szypułkowy (700 cm w biodrach), 1600 dusz, kościół pw. św. Wojciecha. Przez lata w roli dławidudy w świątyni występowała Bożena R. (obwód bioder nieznany). „Salve Regina” i inne nabożne pieśni piałaby do dziś, gdyby nie wredne ulotki. Wynikało z nich, że utrzymuje stosunki intymne z wikarym.

Bezdebitowe wydawnictwo dotarło do biskupa. Aby zapobiec powszechnemu zgorszeniu, Jego Ekscelencja przeniósł młodego kapłana do innej parafii, o czym ks. Paweł S., proboszcz w św. Wojciechu, miał poinformować wiernych w ramach ogłoszeń duszpasterskich. Wielebny wywiązał się z tego obowiązku, ale jak przystało na Kapelana Ojca Świętego – tytuł ów wraz z mianem Monsignore przyznała mu Stolica Apostolska w dowód uznania za wybitne zasługi dla Kościoła – suchy komunikat o dekrecie biskupim zaopatrzył w egzegezę. I powstał kawałek następujący: „Dekretem księdza kardynała ksiądz Krzysztof B. zostaje przeniesiony do innej parafii. Od dzisiaj rolę organisty pełni inna osoba. Szatan wkradł się w naszą parafię. W takiej sytuacji trzeba było zdecydowanie zadziałać przeciwko złu, jakie się pojawiło; zawsze mówiłem, że Szatan kusi księży, że w rodzinach jest wiele zła, że trzeba się modlić za kapłanów”.

Dobrą nowinę proboszcz głosił po każdej mszy. Owieczki pojęły aluzję: zły przybrał postać organistki i zwiódł wikarego na manowce pożądania cielesnego.

(…)

Do dziś spokojnie urzęduje sobie w Osieczanach w charakterze księdza-emeryta, choć na pewien czas skierowano go na występy gościnne do Szczecina. Trafił do parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, a Marian S., proboszcz tejże, życzył przybyszowi błogosławionego pobytu, łącząc się z nim w bólu. Ciepłe powitanie brata kapłana nie było dziełem przypadku – kierownik szczecińskiej parafii na własnej skórze doświadczył podłości profanów.

całość na łamach

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona główna