Motto tygodnia: PiS się nie patyczkuje, idzie na całego – aresztowano Gawłowskiego.

Autor
MATEUSZ CIEŚLAK

Śpioszki z prokuratury

numer 45/16

Dobra zmiana w prokuraturze daje efekty. Śledczy tropią nieistniejące przestępstwa i nie mają czasu na łapanie zwykłych apolitycznych przestępców.

Radna z Dąbrowy Górniczej i kilkaset innych kobiet z całego kraju walczy z internetową oszustką. A prokuratura robi sobie z nich jaja.

•••

W przeciwieństwie do wielu innych oszustw popełnianych w internecie, ta oszustka wcale się nie ukrywa. Podaje imię, nazwisko i numer konta bankowego. Na Facebooku utworzyła stronę „Naszemodne pociechy” i sprzedaje ubrania dziecięce. Są to markowe ciuchy, wyglądają ślicznie, a kosztują niewiele. Kolorowe buciki, bluzeczki i sukienki idą jak ciepłe bułeczki. Tyle że ich nie ma…, Jakiś czas temu oszustka była bohaterką programu interwencyjnego w telewizji. Nie przejęła się tym specjalnie i dalej ogłasza się w internecie. Kasuje pieniądze za ubrania, których nikomu nie wysyła.

•••

Katarzyna Zagajska z Dąbrowy Górniczej kupiła dla dziecka ubrania za kilkaset złotych. Zapłaciła, ale ciuchy nie przyszły. Zażądała zwrotu pieniędzy. Dowiedziała się, że pieniądze dostanie, pod warunkiem że inne kobiety dadzą się oszukać i zapłacą za nieistniejące ubrania. Zagajska się wnerwiła. Nie chciała forsy innych oszukanych kobiet. Ustaliła, gdzie mieszka oszustka, i napisała doniesienie do prokuratury. Chodziło o Prokuraturę Rejonową w Zielonej Górze. „Wnoszęo wszczęcie postępowania przeciwko Nikoli T.” – pisała pani Katarzyna. – „Zachęconepięknymi zdjęciami towaru trudno dostępnego na polskim rynku, zostałyśmy oszukane i straciłyśmy swoje pieniądze”. Sprawa wydaje się błaha, bo to tylko setki, tysiące, a może dziesiątki tysięcy zwykłych oszukanych kobiet. Toteż prokuratura dotychczas nic nie zrobiła, poza zarejestrowaniem pisma i nadaniu sprawie sygnatury akt. A Nikola T. nadal prowadzi fikcyjną sprzedaż. Zagajska jest miejską radną. Przyzwyczajona do działalności publicznej, utworzyła na Facebooku grupę „Oszukaneprzez nasze modne pociechy”. Wrzuciła tam szablon pisma do prokuratury, prosząc, aby inne mamy również pisały doniesienia o popełnieniu przestępstwa. Do zielonogórskiej prokuratury zgłosiły się kolejne oszukane. Ponieważ prokuratura dalej miała kobiety w głębokim poważaniu, te rozstawiły w internecie wirtualne straże. Od iluś już dni pilnują Facebookowego sklepu oszustki i gdy tylko pojawi się w nim jakaś nowa klientka, ostrzegają. Nikola T. usuwa ich wpisy oraz komentarze i blokuje je. Codziennie zgłaszają się do nich kolejne kobiety, które Nikola T. oszukała lub próbowała oszukać. Zamieszczają zdjęcia butów i ubrań, które zamówiły i których nie dostały. A wszystko pod nosem zielonogórskiej prokuratury, która nic.

•••

Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze podlega Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze. Zagajska postanowiła poinformować o wszystkim okręgówkę. Z niewiadomych powodów połączono ją z rzecznikiem prasowym zielonogórskiej Prokuratury Okręgowej Zbigniewem Fąferą. Chyba miała pecha, licząc na to, że prokurator Fąfera zagoni prokuratorów z rejonówki do roboty. Pan prokurator na swojej stronie internetowej zamieszcza komunikat, że jest przepracowany. Oznajmił też, że „nieudziela porad prawnych, nie odpowiada na pytania prawne oraz nie jest komórką interwencyjną w indywidualnych sprawach obywateli”. W każdym razie prokurator rzecznik uważnie wysłuchał radnej Zagajskiej. Po czym spuścił na drzewo, mówiąc, że zmieniły się jakieś przepisy i że prokurator musi dostać jakąś zgodę od kogoś, aby zamknąć stronę w internecie służącą do popełniania przestępstw. Typowa ściema, bo nikt nie wierzy, aby Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze mogła zamknąć Facebook. Tak samo jak nie może aresztować Obamy. Ale Nikolę T. może wezwać na przesłuchanie i zakończyć jej oszukańczy proceder. Tylko że tego akurat nie robi.

•••

Znowu minęło ileś dni, podczas których „Naszemodne pociechy” naciągały kolejne kobiety. Radna Zagajska ponownie zadzwoniła do prokuratora Fąfery z kolejną prośbą o interwencję. Rozmowa była kuriozalna. Zagajska: – Ta pani dalej oszukuje kolejne kobiety. My staramy się je ostrzegać w internecie. Ona blokuje nasze komentarze, ale my cały czas przestrzegamy mamy z całej Polski, które są zainteresowane tą ofertą. Fąfera: – Jesteście wspaniałe. Ja was podziwiam. Zagajska wyjaśniła, że oszustka ciągle oszukuje kolejne kobiety. Fąfera: – Nie przejmujcie się tym. Ja proponuję, byście skupiły się na swoich krzywdach. Tego biegu tak się nie da zatrzymać na razie jeszcze. Spokojnie. Zagajska: – Cały czas ostrzegamy nowe osoby i dostajemy od nich podziękowania za to, że je ostrzegliśmy. Dlatego zależy nam na tym, żeby liczba poszkodowanych nie rosła. Są wśród nas mamy, dla których te kwoty są duże. – Rozumiem i bardzo pochwalam operatywność pań. Ja muszę z drugiej strony wytłumaczyć. Rozmawiacie z rzecznikiem prasowym. Nie mam mocy sprawczej. Postępowania będzie prowadzić prokuratura rejonowa. To zupełnie inna jednostka prokuratury. Skrzyknijcie się i wyślijcie do prokuratora rejonowego pismo. – Tam wysłaliśmy nasze doniesienia. – Ale jeśli chcecie powiadomić o tym, co mi pani dziś mówi, to napiszcie pismo. Że złożyłyście zawiadomienia dotyczące tej kobiety, a ona dalej działa. – A my bardzo dużo czasu poświęcamy na to, żeby ostrzegać wszystkie zainteresowane osoby. Już nie dajemy rady, bo tego jest tak dużo. – Rozumiem. – Dlatego nam tak bardzo zależy na działaniu ze strony prokuratury. – No nie! Żeby była jasność! Ja panią zapewniam, że prokurator nie schowa tego nigdzie do szuflady. Prokurator łaski nie robi. Musi prowadzić postępowanie. Tylko to nie jest tak, że on dostaje zawiadomienie, wsiada w samochód, jedzie i zamyka. Zawiadomień, z tego, co wiem, to będzie mnóstwo. I w momencie, kiedy on będzie miał te wszystkie zawiadomienia, wówczas to rozpisze i wyśle odezwy do poszczególnych miejsc zamieszkania o przesłuchanie was. Tak więc to będzie niestety trwało. – Tak?, – Ja wiem, że to jest denerwujące. Bardzo fajnie, że robicie działania ostrzegające. W momencie, kiedy już będziemy mieli materiał, żeby osobę chapnąć, to to się wydarzy.

Foto autor| Rys. MIROSŁAW HAJNOS, AVEVALUE| 14841

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.