Motto tygodnia: Opozycja podzielona, a Kaczor ze śmiechu kona.

Autor
BOŻENA DUNAT

Kazirodztwo władzy

numer 10/12

Miasto jest biedne. Wysokie bezrobocie. Gospodarka ospała. Wtakich miejscach dobrze żyje ten, kto ma władzę lub się z nią spokrewni. Arystokracja miasta Włocławek.

Prezydenci. Włocławek ma 115 tysięcy mieszkańców i jest jedynym miastem w regionie rządzonym przez SLD. Prezydentem jest Andrzej Pałucki, były pracownik milicji i PZPR, a jego pierwszym zastępcą Jacek Kuźniewicz, zięć milicjanta, z którym przyjaźnił się Pałucki, gdy obaj nosili mundury. Drugim zastępcą jest emerytka, która ma doświadczenie w administracji, bo była instruktorem w Komitecie Wojewódzkim PZPR.

Żony. Połowica wiceprezydenta Kuźniewicza załapała się doMiejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej na stanowisko kierownicze. Żona przewodniczącego najważniejszej w radzie miejskiej Komisji Budżetu, Rozwoju i Promocji Krzysztofa Kukuckiego w ostatnich 3 latach łyknęła ok. 300 tys. zł na prowadzenie przedszkola. Wprawdzie właściciele prywatnych punktów przedszkolnych mają prawo do takiej dotacji, ale zwykle zanim otworzą placówkę, przychodzą do ratusza uzgodnić szczegóły przedsięwzięcia i słyszą, że kasy nie dostaną, bo nie ma środków w budżecie. Kukucki jest wiceprzewodniczącym Rady Wojewódzkiej SLD i sekretarzem generalnym ogólnopolskiej młodzieżówki; to ten facet, który w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej nosił za Napieralskim jabłka.

Kilka tygodni temu zajęcie znalazła żona przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Macieja Jarzembowskiego, czyli synowa senatora Ryszarda Jarzembowskiego. Została zastępcą dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Córka. Prezydent Andrzej Pałucki ma córkę Ewelinę. W 2009 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu panna obroniła doktorat pt. „Zarządzanieryzykiem stopy procentowej w praktyce polskich przedsiębiorstw – bezpośrednich inwestorów zagranicznych”. Promotorem był prof. Włodzimierz Karaszewski.

Studia doktoranckie trwają 2–3lata. W listopadzie 2007 r. zgromadzenie wspólników Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którym jest jednoosobowo prezydent Włocławka, czyli Andrzej Pałucki, powołało na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Różę Danutę Karaszewską. Prywatnie żonę promotora pracy doktorskiej córki prezydenta Pałuckiego.

Dom. Jesienią 2009 r. wiceprezydent Kuźniewicz kupił tzw. dom wzorcowy – wykończony i umeblowany – od firmy Budizol SA. Budizol został zwolniony przez Miejski Zarząd Dróg we Włocławku z opłat za zajęcie pasa drogowego. Kopię porozumienia, które zawarto w tej sprawie, mam w biurku. Niektórzy uważają, że można było ściągnąć z Budizolu jakieś 500 000 zł. Miejski Zarząd Dróg we Włocławku podlega Kuźniewiczowi.

Jan Stocki, radny PiS, mówił o tej sprawie brzydko, Kuźniewicz pozwał go więc do sądu. I wygrał. Sąd uznał, że cena za dom rzeczywiście była niska, ale transakcja odbyła się zgodnie z prawem.

Media. „TygodnikKujawski” (nr33/2010) opublikował e-maile wymienione przed ostatnimi wyborami samorządowymi przez Halinę Walczak z Wydziału Przedsiębiorczości i Promocji Gospodarczej Urzędu Miejskiego z jednym z lokalnych mediów. Miasto chciało zlecić przygotowanie dziesięciu 10-minutowychprogramów emitowanych 40 razy. Medium przedstawiło kalkulację: Jesteśmy zainteresowani przedstawioną ofertą, ale oczekujemy wprowadzenia do przyszłego zlecenia zapisu gwarantującego, że w czasie trwania zlecenia nie będą emitowane na antenie (…) żadne audycje szkalujące miejskie inwesty cje.

Korespondencja się urwała, gdy medium zapytało, czy inne media uczestniczące w tej akcji promocyjnej musiały przyjąć podobne zobowiązanie?

Sprawiedliwość. Dyrektorem jednego z najważniejszych wydziałów Urzędu Miejskiego we Włocławku, czyli organizacyjno-prawnego i kadr, została Anna Majchrowicz. Doświadczenie urzędnicze ma niewielkie, a kierownicze żadne. Wcześniej była dziennikarką, zresztą do tej pory figurujejako dziennikarz na stronie lokalnej telewizji.

Największym atutem Anny Majchrowicz wydaje się rodzina.

Tak się składa, że wygrywają je SLD-owcy, współpracownicy prezydenta Pałuckiego. Tacy jak przywołani wyżej wiceprezydent Kuźniewicz, Kukucki czy Maciej Jarzembowski.

•••

Wysłałam do rzecznika prasowego prezydenta Włocławka 6 pytań, żeby mieć pewność, że dobrze rozumiem kwity nadesłane z Włocławka przez życzliwych obywateli. Wzaproponowanym terminie nie machnął wmoją stronę pies z kulawą nogą, zadzwoniłam więc do biura prasowego prezydenta Pałuckiego, bo może ratusz ma problemy techniczne i powinnam dłużej poczekać na odpowiedź.

Poinformowano mnie, że to wie rzecznik prasowy Monika Budzeniusz, której nie ma. Będzie po 9.30 i wtedy mogę dzwonić. Telefonowałam 3 razy – bezskutecznie.

Zbierając to wszystko do kupy: Nie oskarżam żadnego z włocławskich notabli o złamanie prawa. Może to są wszystko niefortunne zbiegi okoliczności. Myślę jednak, że należy unikać takich powiązań, zwłaszcza gdy się rządzi w barwach SLD, który deklaruje, że idzie po władzę wyłącznie dla dobra najskromniejszych obywateli. ?? [email protected]

Foto popis| Mąż jest prokuratorem Prokuratury Okręgowej we Włocławku. Szwagier – zastępcą przewodniczącego Wydziału Karnego Sądu Rejonowego we Włocławku, przed którym toczą się wszystkie sprawy z oskarżenia prywatnego między politykami SLD i opozycją.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.