Motto tygodnia: Z jednej strony sejmowe wojska, z drugiej – kulawa Ochojska.

Autor
TADEUSZ JASIŃSKI

Dramat szyjki macicy

numer 50/16

Jeśli jesteś ministrem zdrowia i zastanawiasz się, czy uratować życie 20 czy 1700 osób, to co wybierzesz? To oczywiste – ocalisz 20.

W marcu wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas (ten,który chce bezpłodność leczyć wietrzeniem moszny) ogłosił, że szczepienie przeciw pneumokokom będzie refundowane i wejdzie do kalendarza szczepień obowiązkowych. Rodzice się ucieszyli, bo do tej pory za uodpornienie niemowlaków przed tymi mikrobami musieli becelować 1,5 tys. zł. Inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) to nie byle co. Grozi maluchom powikłaniami takimi jak głuchota, opóźnienie w rozwoju, wodogłowie, padaczka lekooporna czy choroby serca. No i śmiercią też grozi. Ani w marcu, ani nigdy żaden Pinkas, Radziwiłł oraz nikt z resortu ochrony zdrowia nie zająknął się nawet nad szczepieniem zapobiegającym największemu wstydowi polskiego lecznictwa, czyli rakowi szyjki macicy. Żeby tylko temu. Rakowi gardła, jamy ustnej, odbytu i siusiaka też takie szczepienie by zapobiegło. I jak ktoś jest mądry i ma kasę oraz córkę w wieku 9–13lat, to śmiga prywatnie do lekarza i funduje jej szczepienie przeciwko HPV za 1200 zł. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło szczepionkowe procedury. Ministerialne młyny mieliły długo. Aż w końcu wypluły decyzję, że przeznaczone na pneumokoki 160 mln zł pójdzie na szczepionkę 10-walentną. Decyzja ta jest ciekawa, bo jeszcze w listopadzie Pediatryczny Zespół ds. Programu Szczepień Ochronnych zarekomendował Ministerstwu Zdrowia wybór szczepionki 13-walentnej.„Walentności” są tak istotne, bo im ich więcej, tym przed większą liczbą niefajnych pneumokoków uodporniają. I dlatego farmaceuci wykombinowali już nawet szczepionkę 16-walentną. Szczepionka wybrana przez resort Radziwiłła zdaniem speców od pneumokoków nie jest dobra. Dlatego, że spośród serotypów pneumokoków odpowiedzialnych za przypadki IChP w Polsce najczęstszy był serotyp 3, występujący ponad 2 razy częściej niż następny w kolejności – 14. Jest jeszcze serotyp 19a – trzeci w kolejności występowania, ale najbardziej oporny na antybiotyki. I właśnie ta ostatnia zaraza nijak przez szczepionkę 10-walentnąnie daje się okiełznać. Dlatego cywilizowany świat od wprowadzanej u nas szczepionki ucieka. Szczepionka 13-walentna stosowana jest w 108 krajach świata.

•••

Dane mówią, że co roku u ponad 3 tysięcy kobiet diagnozuje się raka szyjki macicy. Około 60 procent z nich ma od 45 do 64 lat. Liczba zachorowań jest u nas o ok. 15 proc. wyższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów WHO za niemal 100 proc. przypadków raka szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Przyczynia się on też do 90 proc. przypadków raka odbytnicy, 40 proc. przypadków raka sromu, pochwy i prącia. A przy okazji odpowiada za spory odsetek nowotworów głowy i szyi, w tym 12 proc. przypadków raka krtani i gardła oraz ok. 3 proc. nowotworów jamy ustnej. HPV ma ponad 100 mutacji. Za nowotwory odpowiadają typy 6, 11, 16 i 18. No i oczywiście od lat są już szczepionki, które nie dość, że chronią przed na rakiem szyjki macicy, to na dodatek zabezpieczają przed czymś tak niefajnym jak kłykciny kończyste. Z badań klinicznych wynika, że szczepionka jest w niemal 100 procentach skuteczna. Tyle że należy ją przyjąć w odpowiednim czasie. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka jest wskazana dla dzieci w wieku od 9. do 15. roku życia oraz kobiet w wieku od 16 do 26 lat. Rekomendacja dotyczy też chłopców. W ich przypadku szczepienie ma zapobiegać zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu brodawek płciowych. Wiek szczepienia jest ważny, bo trzeba je wykonać, zanim dana osoba posiądzie wirusa. A to jest proste, bo nosicielami HPV jest 80 procent z nas. Na szczęście większość ma szczepy nieonkogenne.

Ponieważ HPV przenosi się głównie w czasie seksu, to szczepić należy dziewice.

A gdy mowa o ludzkiej płciowości, to zaraz odzywają się PiS-owskie nożyce. Jak choćby poznański radny PiS Marek Pietrzyński, który sprzeciwia się fundowaniu przez poznański samorząd szczepień dla tamtejszych dziewczynek, więc wyraził się następująco: „Moimzdaniem szczepionek przeciwko HPV wpisuje się w szerszy scenariusz tej ideologii uwieńczonej legalizacją prostytucji”. Podobnie jak pan radny myśli większość zindoktrynowanych przez księży pisowców. Przekaz Kościoła w tej sprawie jest bowiem jasny – wszystkie choroby przenoszone drogą płciową są karą za grzech rozwiązłości. Koszt zaszczepienia jednego rocznika dziewczynek przy wynegocjowaniu przez rząd dobrej ceny mógłby wynieść ledwie 100 mln zł. Czyli dwie trzecie tego, co Pinkas wydał na archaiczne szczepionki pneumokokowe. Zresztą zarzuca się im nie tylko dysfunkcjonalność. Krążą informacje, którymi powinny zainteresować się CBA i prokuratura. „Rzeczpospolita” podała, że mimo rekomendacji specjalistów resort jako najwyższe kryterium w przetargu ustawił cenę. Wygrała szczepionka 10-walentna,mimo iż producent „trzynastki” obniżył cenę. Zwycięskiemu koncernowi ponoć nie zaszkodziło nawet to, że nie spełniał warunków przetargu określających ilości i termin dostawy. Ba, producent złożył zapytanie, czy może dostarczyć produkt niedopuszczony do obrotu w Polsce. Powołując się na przepis dopuszczający taki myk w przypadku klęski żywiołowej. Ale to nieważne. Dzieci będą szczepione czymś, co może nie działać w dużym procencie najgorszych zakażeń. I dlatego wydamy 160 mln zł po to, by uratować jakieś dwadzieścioro dzieci. Dwadzieścioro – tak szacują specjaliści. Dlatego, że teraz z powodu zakażeń pneumokokami rozstaje się ze światem 30 maluchów rocznie. Szczepionka przeciw HPV jest refundowana częściowo lub całkowicie już w ponad 30 krajach. W Polsce Agencja Ochrony Technologii Medycznych wydała rekomendację, aby ze środków publicznych nie finansować tych szczepień. Nowotwór szyjki macicy kończy się śmiercią dla ok. 1,7 tysiąca Polek rocznie. Umieralność na ten rodzaj raka w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż przeciętna w krajach UE. Żeby za kilka lat nie umarła żadna kobieta, rząd musiałby wydać 100 baniek. Nie wyda. Jak się baby będą kurwić, to niech zdychają.

AVEVALUE| 11167

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.