Motto tygodnia: Pytania Dudy to horrendum – będzie gówno, a nie referendum!

Antek z brzytwą

numer 39/16

Dziwne rzeczy dzieją się w wojskach specjalnych. Oto garść faktów z ostatnich kilku tygodni. – W nocy z 5 na 6 sierpnia komandosi z Lublińca zostali wysłani z tajemniczą misją na Ukrainę („Macierewicz zbrojnie prowokuje Rosję”, „NIE”nr 38/2016). – 8 września Antoni Macierewicz odwołał ze stanowiska gen. Piotra Patalonga, dowódcę Sił Specjalnych, oraz płk. Piotra Gąstała, dowódcę GROM-u. – 20 września dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca płk Wiesław Kukuła został awansowany na nowego szefa Obrony Terytorialnej. To oznacza dla pana pułkownika upragniony awans generalski.

Gen. Patalong, tak samo jak płk Gąstał, byli do tej pory uważani na wysoce kompetentnych. Zbierali liczne pochwały od dowództwa NATO oraz od dowódców sojuszniczych wojsk, które miały okazję walczyć i szkolić się z naszymi specjalsami. Obydwaj konsekwentnie trzymali się z dala od polityki. Ich odwołanie wywołało w środowisku konsternację. Czym podpadli Macierewiczowi?, Plotka głosi, że odmówili czegoś, czego nie odmówił płk Kukuła. Czy chodziło o nielegalny rajd naszych komandosów na Ukrainę?

Płk Gąstał, z którym udało mi się skontaktować, stanowczo temu zaprzecza. Cóż jednak ma mówić, skoro pozostaje wciąż w czynnej służbie – pod rygorem zachowania tajemnicy służbowej. Nawet jeśli powody odwołania obydwu świetnych dowódców były inne, nie zmienia to faktu, że decyzja ta jest niezrozumiała i budzi obawy o jakość i przewidywalność cywilnej kontroli na polską armią. Tego typu ruchy kadrowe nie mogą pozostać niezauważone w NATO. Również fakt wysłania naszych komandosów na Ukrainę musiał wzbudzić niemałe emocje.

Niewątpliwie świetnie zorientowana w sprawach wojska red. Edyta Żemła 20 września donosiła na portalu Onet.pl:„WPolsce i w krajach bałtyckich już od początku przyszłego roku miały pojawić się cztery bataliony NATO. Dziś wiadomo, że termin ten nie zostanie dotrzymany. (…) w sferze ustaleń wojskowo-technicznych negocjacje zamarły”. Czyżby efekt Macierewicza?

AVEVALUE| 3260

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.