Motto tygodnia: Nie pozwolą sprawiedliwi i prawi – Duda Falenty nie ułaskawi.

Autor
Andrzej Sikorski

A może Rok Przybylskiej?

numer 42/2014

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ma zaszczyt przedstawić dramat na Wiejskiej w trzech aktach.

Występują: posłowie komisji, brak consensusu

W środę 8 października zebrała się wzmiankowana komisja, aby zająć się tak doniosłą sprawą, jak ustalenie, kogo będziemy czcić w 2015 r. Każdy z 460 posłów ma w rękawie kilka propozycji. Oprócz tego swoje typy mają rząd i Senat. Aby nie wprowadzać zamieszania, przyjęto zasadę, że każdego roku będą świętować maksymalnie 3 osoby lub wydarzenia.

Podczas posiedzenia komisji pojawiły się propozycje m.in. ogłoszenia roku 2015 Rokiem Jana Pawła II, Jana Długosza, Tadeusza Kantora, Teatru Publicznego, prof. Haliny Szwarc, Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Oto katusze.

Jacek Świat (PiS): – Myślę, że postać Jana Pawła II zajmuje w polskiej historii miejsce tak szczególne, że poddałbym pod rozwagę następną propozycję, aby w tym roku uczynić wyjątek i by Sejm poprzestał tylko na tym jednym patronie, by podkreślić wagę, rolę Jana Pawła II w naszych dziejach, w naszej kulturze, w naszych sercach.

Jerzy Fedorowicz (PO): – W ogóle nie poddaję w jakąkolwiek wątpliwość tego, co powiedział pan poseł Świat, ale przypominam, że Ojciec Święty zaczynał od teatru i w związku z tym nie byłoby mu przykro, gdyby równocześnie był to Rok Polskiego Teatru Publicznego, bo jednak 250-lecie powołania Teatru Narodowego to bardzo ważna chwila w historii naszej kultury.

Artur Bramora (PSL): – Pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo. W najbliższym czasie zostanie nadany jeszcze jeden numer druku sejmowego z racji faktu, iż Polskie Stronnictwo Ludowe, które reprezentuję, również złożyło projekt uchwały w sprawie uczczenia Roku Jana Długosza. Do moich wcześniejszych słów pozwolę sobie dodać tylko tyle, że w przyszłym roku przypada 600-lecie jego urodzin, czyli śmiem twierdzić, że najbliższe pokolenia nie będą miały takiej okazji jak my, żeby uczcić tę rocznicę. W związku z tym byłbym skłonny zgodzić się ze zdaniem pana przewodniczącego Fedorowicza, żebyśmy jednak poszli bardziej w stronę tej koncepcji niż w stronę jakiekolwiek innej związanej z tym, co zasugerowało ministerstwo.

Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO): – To właśnie z moją koncepcją chce się pan zgodzić, panie pośle, a pan poseł Fedorowicz chciał pogodzić wszystkie koncepcje, ale nie wiem, czy to jest możliwe.

Fedorowicz: – W tej sytuacji pan poseł prosi o głos.

Śledzińska-Katarasińska: – Który pan poseł?

Fedorowicz: – Fedorowicz.

Śledzińska-Katarasińska: – Udzielam głosu pańskiej osobie, panie pośle.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.